Çocuklarda Görülen Göz Hastalıkları

Yeni doğan bir bebeğin bir yada iki gözünde sürekli bir sulanam ve çapaklanma görülebilir. Böyle bir durumda gözyaşı kanalı tıkalı olabilir. Bu nedenle bir göz doktoruna götürmenizde yarar vardır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı enfeksiyon ile kontrol altına alınarak masaj yapılarak 1 yaşına kadar açılması mümkündür. Açılmazsa bir yaşından sonra narkoz verilerek prob ile açılabilir.

Göz Tembelliği Nedir ve Göz Kayması Tedavisi 

Çocuklarda göz tembelliğinin sebebi gözde kayma, kırma problemi, konjenital katarakt, göz kapağının düşmesi gibi sebeplerden dolayı tembel olan gözde bulanık görme gerçekleşebilir. İnsan beyni bulanık görüntüyü supremen edip net gelen gözün görüntülerini daha çok önemser veya şaşılık halinde çift görmeye neden olan gözden gelen görüntüyü aynı şekilde supreme eder.

O gözde görme hücrelerinin görme görevlerini unutması ile göz tembelliği oluşur. Eğer gözde bir görme problemi varsa sağlam göz kapatılır ve tembel olan gözün çalışması sağlanır. Şaşılık söz konusu ise kayma problemi düzeltilir. Daha sonra tembel olan göz çalıştırılır.Bu durumda gören gözün kapatılması ile elde edilir. 8-9 Yaşına kadar tedavisi olan bu hastalığın ilerleyen yaşlarda tedavisi zordur.

Bebeklerde Görme Bozukluğu Belirtileri 

Bebekte kayma söz konusu ise genellikle hipermetropi göz tembelliğiyle beraber görülür. Bebek ve çocuk televizyonu yakın mesafeden izliyorsa, kitabı yada defteri yakın mesafeden okuyorsa, gözlerini durmadan açıp kapatıyorsa, sabit bir pozisyonda görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısıp görmeye çalışıyorsa bir göz doktoruna götürmenizde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>