Beyin Felci Tedavisi Nasıl Yapılır

Beyin felcinin tedavisindeki ana amaç hastalığın zaman içinde ilerlemesinin önüne geçmektir. Ancak ne yazık ki beyin felcini geçirecek bir tedavi yoktur ve hastalığa bağlı olarak birçok komplikasyon oluşabilir. Bu komplikasyonlar içinde eklem sorunları ve yavaş gelişim gibi problemler yer alır.

Beyin felci tedavisi insanın ihtiyaçlarına ve durumuna göre farklılık gösterir. Fiziksel terapi beyin felci geçirmiş bir insan için en etkili olan tedavilerdendir. Bir takım egzersizlerin yardımıyla kaslar eğitilir ve insan dengesi, gücü ve hareketliliği kolay hale gelir.

Hastalık insanın eklem hareketlerini kısıtlamaya sebep olabilir. Bu sorunu çözmenin en önemli yöntemlerinden biri esneme hareketleri yapmaktır. Fiziksel terapi genelde kişide hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz oluşmaya başlar. Bir çok durumda fiziksel terapi seneler sürebilir.

Bazı ilaç tedavileri de kişinin kaslarını gevşetmeye yardımcı olması için kullanılır. Botoks yada phenol tarzı ilaçar kaslardaki kasılmalar iyileştirmek için uygulanmaktadır. Bununla birlikte hasta eğer nöbet geçiriyorsa bir taım antikonvülsan ilaçlar kullanılmaktadır.

Beyin felci çocuklarda kaslar yeteri kadar gelişmez. Bu durum ileride çocuğun kemiklerinde ve buna bağlı dengesinde problemlere sebep olur. Bir takım özen ortotik teller fiziksel tedaviyle beraber hastalığın belirtilerini önlemeye yardım eder.

Birçok insan günümüzde hastalıkla baş edebilmek için ameliyata başuruyor. Hastalığı olan birçok çocuk için ameliyat önerilmez. Ameliyat genelde hastalığın belirtilerini azaltabilmek için uygulanmaktadır. Eklem, kas, sinir ve tendonlar üstünde yapılan ameliyatlarla insanın daha rahat hareket etmesi ve günlük hayatını daha kolay bir şekilde sürdürmesi sağlanır.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes