Mardin Gezilecek Yerler

Mimari, etnografik, arkeolojik, görsel ve tarihi değerleriyle güneydoğu’nun şiirsel bir şehridir. Şehirde, değişik dini inanışlarla beraber ,sanatsal yönden de tarihi değeri bulunan cami, türbe, kilise, manastır ve bunlar gibi dini eserler yer alıyor. Tarihi ipek yolu güzergahındadır ve 5 han ve kervansaray vardır.

Gezilecek Yerleri ;

Dara Harabeleri ; Mardin şehir merkezinin 30 kilometre uzaklıkta oğuz köyünde yer alır. Eski Mezopotamya bölgesinin en bilinen şehridir. Dara kent kalıntısı, kaya içerisinde oyulu etrafı 8-10 km olan geniş bir bölgeye yayılmış durumdadır. Buralarda mağara evleri bulunur. Kent kalıntısı arasında saray, çarşı, depo, kilise, zindan ve su bendi günümüzde halen görülebilir.

Midyat ; Mardin’e benzer bir müze kent konumunda olan Midyat, Mardin’e ortalama 1,5 saat mesafede yer alır. Taş konaklar, kemerli geçitler, minare gibi yükselmekte olan çan kuleleri, Süryani kiliselerinin yer aldığı Midyat tamamen ortaçağ kentini anımsatır.

Mardin Kalesi ; Milattan sonra 975-976 senelerinde Hamdaniler tarafından yapılmıştır. Kale içerisinde cami, hamam, mahzen ve ambarlar yer alır.

Dara Kalesi ; Mardin şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunur. İran hükümdarı tarafından yaptırılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>