Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır ?

Her şeyden önce bir malı satın almak istiyorsanız, size hizmet veren insanın her şeyden önce sizin haklı olduğunuza inanması gerekmektedir. Bilinçli bir tüketici olmanın ilk kuralı satın alacağınız mala ihtiyacınız olup olmadığını düşünmekten geçmektedir. Daha sonra düzenli bir şekilde bütçe hesaplaması yaparak uygun olanları da düşünebilirsiniz. Uygun bir mal satın almak istiyorsanız sözleşmeyi kesinlikle ürün elinize geçmeden imzalamamanız gerekmektedir. Peşin ödeme yapmamaya da özellikle gayret edin. Aynı zamanda size aldığınız ürün diye verilen ürünün sağlam olup olmadığına da özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Taksitli bir ürün alıyorsanız kaç taksitle aldığınıza veya sözleşmesine özellikle dikkat ediniz. Faiz oranı üzerinde yapılan oynamalar ciddi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda hiçbir gerekçe göstermeden yedi iş günü içerisinde teslim aldığınız bir ürünü teslim etme hakkınız olduğunu da unutmayınız.

Eğer aldığınız malın bir ayıbı olduğunu tespit ederseniz size bu hizmeti sağlayan şirketten ücretsiz olarak ürünün değiştirilmesini veya ayıbın telafi edilmesini talep edebilirsiniz.

Bilinçli bir tüketici olmanın ilk kuralı çocukların ve aile bireylerinin bu konuda eğitim almasından geçmektedir. Aynı zamanda satın alınan ürünlerin garanti belgelerinin ve sevk irsaliyelerinin zamanında imzalanmış olmaları da büyük bir önem taşımaktadır. Satıcıların sözlerinden daha ziyade ürüne olan ihtiyacınıza göre hareket etmeniz de büyük bir önem taşımaktadır. Müşteri her zaman haklıdır. Ama bu sözü söyleyebilmesi için bile kendi haklarını çok net bir şekilde bilmesi gerekmektedir. Bu konuda soru işaretlerine düştüğünüzde muhakkak haklarınızı yasal yollardan aramayı unutmayınız.

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes