Genç Kalmanın Sırları

Daha uzun bir yaşamın sırları günümüzde bulunmamış olabilir. Ama en azından bizler yaşlanmanın etkilerini azaltabiliriz. Yada vücudumuzu yıpratarak erken yaşlanmaya neden olacak etkilerden arındırabiliriz. Aslına bakılırsa bilim ve teknolojik gelişmelerin insan yaşantısına doğrudan etkiler yaptığı çok açıktır bu etkilerin ortalama bir insan ömrünü on sene kadar uzattığı tespit edilmiştir.

Bu etkilerin temel sebebi ise hastalıklara karşı daha fazla dirençli olmamızı ve kolay atlatmamızı kolaylaştırması prensibine dayanmaktadır. Aynı zamanda yaşlanmanın olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için eğitiminde çok büyük bir faydası bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamın sırlarını kolay bir şekilde çözerek yorumlayabilen insanlar daha uzun süre yaşamaktadır. Tüm bu etkilerin de ötesinde savaşlar ve kıtlık gibi olumsuz durumların kaldırılmasının ardından insan ömründe gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.

İnsan ömrünü uzatmaktan daha ziyade sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı tercih etmelidir. Bu sebepten dolayı atılacak adımlar büyük bir adım niteliği taşımaktadır.

Yaşlanmanın etkilerinden korunmak için beslenmeye dikkat edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Tüm bunların yanı sıra kişilerin psikolojik sağlığı kalp atış hızını etkilediği için sağlıklı bir yaşam sürmesinin de büyük faydaları bulunmaktadır.

Uzmanlar 55 yaşına gelen insanların her ay düzenli olarak doktor muayenesine katılmaları gerektiğinin altını çizmektedir. Bu sebepten dolayı doktor muayenesinin öneminin bilinmesi gerekmektedir.

Uzun yaşamak isteyen insanların yapmaları gerekenleri sıralayacak olursak;

1- Beslenme eksikliklerine dikkat ederek vücutlarına aldıkları vitaminlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

2- tansiyon, şeker ve kalp rahatsızlıklarını engelleyici tedbirler almalı düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekmektedir.

3-Genetik hastalıklara karşı önlem alınması gerekmektedir.

4-Kas ve çeşitli hastalıklara karşı gerekli ilaçların aksatılmadan kullanılması önemlidir.

5-Uyuşturucu, sigara ve alkol den uzak durulması gerekmektedir.

6-Şehir yaşantısından daha ziyade kırsal alanlarda yaşamaya gayret etmeli ve bu hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes