Kanserden Korunmak İçin Uyulması Gereken Kurallar

anser istatistiklerine göz attığımız zaman her sene daha da fazla kişinin kanser olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Kanserin bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemesinin temel nedeni ise toplumsal alışkanlıklarımızın değişmesi olabilir. Bir başka deyiş ile sağlığımızın önüne koyduğumuz bazı nedenler; iş yaşantısı, beslenmeye bağlı kilo alıp verme, alkol ve gece hayatı, uyku bozuklukları, radyasyon ve sağlıksız yaşam gibi etkiler kansere yakalanma ihtimalinin gelişmesine neden olmakta.

Kanserden korunmak için dikkat edilmesi gereken ilk husus ise tabi ki sigara ve tütün ürünlerinin tüketiminin tamamen bırakılmasıdır. Dünya üzerinde gerçekleşen kansere bağlı ölümlerin büyük bir kısmından sigara sorumludur. İstatistiklere döktüğümüz zaman sigara kullanan insanların kullanmayanlara göre kansere yakalanma olasılığı 20 kat daha fazladır. Bu sebepten çok geç olmadan sigarayı bırakmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Alkole de Dikkat!

Alkol tüketiminin doğrudan kanserojen bir etkiye sahip olduğu henüz tespit edilmemiştir. Buna rağmen uzun süreli tüketimi, gırtlak ve ağız kanserlerine neden olabilmektedir. Alkolün olumsuz etkileri ise en çok karaciğer de kendisini göstermektedir. Bu sebepten alkol tüketimini elinizden geldiği kadar düşük tutmanız hayati bir öneme sahiptir. Eğer imkanınız bulunuyorsa tamamen bırakmanızı da tavsiye ederiz.

Sağlıksız bir şekilde beslenmek kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olur. Teknolojik gelişmelere paralel olarak yapılan genetiği değiştirilmiş ürünler büyük oranda risk grubunda yer almaktadır. Bunların üzerine bir de daha sağlıksız bir şekilde beslenmeyi kafanıza takarsanız kısa bir süre içerisinde olumsuz etkilerini vücudunuzda görebilirsiniz. Bu şekilde beslenmek, kilo vermek için uzun süre aç kalmak veya devamlı olarak kilo alıp vermekte kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Stresten uzak bir hayat kanserin gelişmesini engellemektedir. Düzenli bir aile hayatı ve günlük en az 8 saat uyku da kesinlikle tavsiye edilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes