Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır

Afrika menekşesi gesnergilelr familyası üyelerinden birisidir. Son dönemlerde genellikle salon bitkisi olarak bakılmakta olan çiçeğin kökü doğu Afrika’da yer alan yüksek dağlarda bulunur.

Gövdesiz çiçek türlerinden birisi olan Afrika menekşesi sene boyunca çiçek açma özelliği gösterir. Tüy ile kaplı olan yapraklarının boyları ortalama 15-20 santimetre olabilir ve direk köke bağlıdır.

Yılın her döneminde çiçek açan bu bitki yoğun ilgi ve düzgün bir bakım istemektedir.

Direk güneş ışığı almış olduğu yerlerde kendisini kolay bir şekilde bırakmakta olan bitkiyi evlerde yarı aydınlık yerlerde tutmak gerekir.

Zengin karışımlı olan topraklar ile Afrika menekşesinin canlı renge kavuşması sağlanabilir. Gübreleme yapmak için sıvı menekşe gübresi ya da sulandırılan standart gübreler sık bir şekilde tercih edilebilir.

Yaz aylarında bol miktarda su istemekte olan menekşenin kış mevsiminde suyunu azaltmalı ancak sürekli olarak nemli kalmasına dikkat edilmelidir. Bu konuda dikkat edilecek durum sulama esnasında yaprakları ıslatılmamalıdır.

Afrika menekşesini yaprak çeliği ile çoğaltabilirsiniz. Bite karşı koruma konusunda ise duyarlı davranılırsa bitkinin ömrü uzar.

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes