Yanık Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir

Yanık temel açıdan 3 kısma ayrılmaktadır ve ilk yardım yolları değişik olduğu için hangi türde olduğunun bilinmesi büyük önem taşır.

Yanık derinliğine göre ad verilir. Yalnızca epidermis, cildin üst kısmını etkisi altına alan yanıklar az ciddi olarak görülürken cildin alt bölümüne dermise gelen yanıklar ilk yardıma daha fazla ihtiyaç olan yanıklardır.

  1. Derece Yanıklar

Yüzeysel yanık olarak bilinmektedir. Epidermisi etkisi altına alan bu tür yanıklara verilecek en iyi örnek güneş yanmasıdır. Böyle bir durumda cilt az miktarda kabarır ve acı verir. Su toplanmasına genelde rastlanılmaz. Yara kendi kendine 7-8 gün içerisinde iyileşir ve iz oluşturmaz.

  1. Derece Yanıklar

Kısmi kalınlığı bulunan yanıklar olarak kabul edilir. Epidermisi aşıp dermise gelir. Hemen her durumda su toplanması görülmektedir. Kişide sıvı kaybı artış gösterir. İlk yardıma ihtiyaç olan bu yanık türü 3 hafta içerisinde düzelir. Tedavisinin ardından iz oluşturmaz.

  1. Derece Yanıklar

Tam kalınlığa sahip yanık olarak bilinmektedir. Demrise ulaşmış yanıklar demirmis aşıp alt dokuları etkisi altına alabilir. Bölgedeki dokunun tamamı ile görevini kaybetmesine yol açar. Cilt rengi siyaha gelir. Bölge uyuştuğu için çok acı olmayabilir. Derinin kendi kendisine iyileşmesi pek mümkün değildir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes