Bilgisayar Parçaları Nelerdir ?

Bilgisayar aslen anakart, ram, kasa, güç kaynağı, işlemci, sabit sürücü, disket sürücü, cd sürücü, dvd sürücü ve ekran kartından oluşmaktadır.

Bilgisayar Anakartı : Anakart, bilgisayarda bulunan bütün parçaların ve birimlerin bağlandığı yerdir. Ve bu birimler arasındaki iletişimi sağlayan bölümdür. Anakart, bilgisayar açıldığında çalışmakta olan yazılımı barındırmaktadır. Diğer bütün parçalar direk anakartın üstüne takılır.

Bilgisayar RAM’I : Ram bilgisayarda gecici olarak hafıza depolayan bir hafıza deposudur. Bilgisayarda yüklü olan programlar, ve yapılan işlem ile ilgili bilgiler Ram da tutulur.

Bilgisayar Kasası : Bilgisayarın kasasını, bilgisayarın iskeleti olarak veya kabuğu olarak algılayabilirsiniz. Kasa, içinde bulunan parçaları dışarıdan gelecek etkiye karşı korur. İçindeki parçalara destek olur.

Güç Kaynağı : Güç kaynağı, elektriği alarak bilgisayarın farklı parçaları için ihtiyaç duyduğu değişik gerilimleri ayarlayan bölümdür.

Bilgisayar İşlemcisi : İşlemci yani merkezi işlem birimi bilgisayarın beynidir. Bilgisayarda gerçekleştirilen işlemlerin temelindeki hesaplamaları yapan kısımdır.

Sabit Sürücü : Sabit sürücü , bilgisayardaki bilgiler bilgisayar çalışmıyorken düzgün bir şekilde saklandığı hafızadır.

Disket Sürücü : Bilgisayarlarda disketleri okuyan bölümdür.

Cd Sürücü : Cd sürücü, cdye tutulmakta olan lazer ışınlarının optik yansımasını okuyan bölümdür. Cd sürücüde cdleri okumak için bir kırmızı lazer kullanılmaktadır.

DVD Sürücü : Dvd sürücü, dvdye tutulmakta olan lazer ışınlarının optik yansımasını okuyan bölümdür. DVD sürücülerde dvdleri okumak için standart bir mavi lazer kullanılmaktadır.

Bilgisayar Ekran Kartı : Bilgisayarda yapılan işlemlerin sonucunu, monitörler vasıtasıyla algılayabileceğimiz şekilde ekrana yansıtır.

En Çok Arananlar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>