Atatürkün Spora Verdiği Önem

Atatürk’ün spora merakı çocukluğundan beri olan birşeydi. Spor alanında ilk icatlarını genç yaşta yapmıştır. Örnek olarak : 1915 yılında Osmanlı Genç Dernekleri Genel Müfettişliğine atılan Atatürk kısa bir süre sonra hazırlamış olduğu raporu hükümede sunmuştur. Bu raporda okullarda okutulan jimnastik derslerinin saatinin arttırılması için teklif vermiştir.

Atatürk sporun vatani bir amaç olduğunun söylüyor. Bu inancı Çanakkala savaşı esnasında olan bir olayda söylediği sözlerdende anlaşılabiliyor. Keşif vazifesine çıkmış bir Türk askeri ( Mehmetcik ), yakalamış olduğu bir ingiliz askerini tutup Atatürk’ün önüne getirir. Atatürk bu ilgiliz askerine memleketinden kalkıp neden buralar geldiğini sorar. Aldığı yanıt ilginçtir. İngiliz askeri Spor için der. Atatürk bizim neferi nasıl buldun diye sorar.

İngiliz askeri spor bilmiyor der. Bunun üstüne Atatürkü Bana spor nedir diye sorarlarsa şayet vereceğim cevap şu olur. Spor, vatan ve milletin yüksek menfaatlerine tecavüz edenleri gırtlağından yakalayıp memleket ve millet hadimlerinin huzuruna getirebilmek kabiliyeti maddiyesi ve maneviyesidir demiştir.

Atatürk sporu hobiden hariç milli bir amaç olarakta görüyordu.
Atatürk spor için şu sözlü söylemiştir : “Açık ve kati söyleyeyim ki, sporda muvaffak olmak için her türlü muavenetten ziyade, bütün milletçe sporun mahiyeti ve kıymeti anlaşılmış olmak ve ona kalben muhabbet ve onu vatani vazife telakki eylemek lazımdır.”

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes