Atatürk Ve Çocuk Sevgisi

Atatürk çocukları çok seven bir insandı. Onun gözünde çocuk kelimesi sevgi anlamına geliyordu. Sevdiği insanlara yaşı ka. olursa olsun çocul diye seslenirdi. Atatürk’e göre çocuk saflığı ve temizliği temsil ederdi. Çevresinde çocukları hep görmek isterdi. Çocukların onu mutlu ettiğini söylüyordu.

Atatürk’ün hayatını incelerseniz en kötü savaş zamanlarındadahi çocuklarla yakından ilgilenirdi. Birçok çocuğu koruduğu görülmektedir.

Atatürk çocukları bir ülkenin geleceği olarak görmekteydi. Çocuklara çok güveniyordu. Çocuklara konuşma hakkı ve güzel eğitim verimesini istiyordu. Atatürk’ün güzel bir lafı vardır ” Bugünün Küçükleri Yarının Büyükleridir ” diyor Atatürk. Atatürk çocuklara çok büyük önem verirdi. Şehir gezilerinde okullara giderdi dersleri dinlerdi.

Ayrıca Atatürk : ” çocukları severiz. Sebebi ise çocuk bizim devamımızdır. Her çocukta biz, sonsuzluğa doğru uzayıp giden özlemimizin doyumunu buluruz.” diyor. Ayrıca ” “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir güç ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz.”

Atatürk çocukları o kadar çok seviyordu ki onlara bayram armağan etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, TBMM tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına ithaf edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye’nin milli bayramıdır. 23 Nisan, TBMM’nin açılışı ve dolayısıyla da halkın yönetime tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için ulusal egemenlik açısından da önemli bir anlam taşır.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes