Atatürk Ve Müzik

Atatürk şiir ve edebiyatın haricinde müziğede büyük bir ilgi duymaktaydı. Şarkı ve türkü dinlemekten mükemmel bir haz almaktaydı. Bazen söylenen şarkı ve türkülere eşlik ederdi. Halk oyunlarına katılırdı. Bazı rumeli türküleri Atatürk’ün sesinden notalara yansımış ve repertuarlara girmiştir.

Atatürk ilk askeri ataşa olarak sofyada görev yaparken müziğe ilgi duymuştu. Klasik konser ve operalara giderdi. Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’de müzik türlerinin sevilmesi ve kültürün gelişmesi için yapılmış olan çalışmalara öncülük etmiştir. Türkiye’de müziğin gelişmesi için birçok çalışma yapmıştır.

Atatürk’ün tiyatro, edebiyat, heykelcilik, mimar, resim gibi müzik tarzı sanat dallarıyla ve sanatçılara büyük önem vermiştir. Onlar desteklemiştir. Bunlar Atatürk’ün sanata çok yakın olduğunu gösteren şeylerdir.

Atatürk sanat ile ilgili düşüncelerini Mecliste yaptığı konuşmalarla ve Çankaya Köşkünde sanatçılar ile yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk’ün bu konuşmalarda ve tartışmalarda dile getirmiş olduğu sanatla ilgili düşünceleri, Türk halkına ileti anlamı taşımaktadır.

Atatürk sanatı şu sözlerle tanımlar :
“Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”
Sanatın, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk, bu düşüncesini şu sözlerle ifade etmiştir:
“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir,”
“Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur,”
“Dünyada medenî, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir.”
Atatürk’ ün bu sözleri, sanatla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.

Atatürkün Sevdiği Şarkı Ve Türküler 

ALİŞ’İMİN KAŞLARI KARA
CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN
ÇANAKKALE İÇİNDE
DAYLER DAYLER, VİRAN DAYLER
HAB-GAH-I YARE GİRDİM ARZ İÇİN AHVALİMİ
KIRMIZI GÜLÜN ALI VAR
KÖŞKÜM VAR DERYAYA KARŞI
MANİ OLUYOR HALİMİ TAKRİRE HİCABIM
SARI ZEYBEK
ŞAHANE GÖZLER ŞAHANE
VARDAR OVASI
YANIK ÖMER
AYRILIK

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes