Bilgisayar Parçaları Nelerdir?

Bilgisayar anakart, kasa, ram, güç kaynağı, işlemci, sabit sürücü, disket, cd, ve dvd sürücü ve ekran kartından meydana gelmektedir.

Bilgisayar Anakartı Ne İşe Yarar ; Anakart bilgisayarda yer alan bütün parçaların ve birimlerin bağlanmış olduğu yerdir. Bu birimler arasındaki iletişimi sağlar. Anakart bilgisayar açıldığı zaman çalışan yazılımı barındırır. Diğer parçaların hepsi direk anakartın üstüne tkaılır.

Bilgisayar Ramı Ne İşe Yarar ; Geçici olarka hafızayı depolayan bir çeşit hafıza deposudur. Bilgisayara yüklenen programlar ve yapılan işlemlerle alakalı bilgiler ramda tutulur.

Bilgisayar Kasası Ne İşe Yarar ; Bilgisayar kasası bilgisayarın iskeleti ve kabuğu olarak görülür. Kasanın içerisinde yer alan parçaları dışarından gelebilecek herhangi bir etkiye karşı korur. İçerisindeki parçalara destek olur.

Güç Kaynağı Ne İşe Yarar ; Elektriği alıp bilgisayarın değişik parçaları için ihtiyaç duymuş olduğu farklı gerilimleri ayarlayan kısımdır.

Bilgisayar İşlemcisi Ne İşe Yarar ; İşlemci bilgisayarın beynidir. Bilgisayarda oluşan işlemlerin temelinde bulunan hesaplamayı yapar.

Sabit Sürücü Ne İşe Yarar ; Bilgisayarda bulunan bilgiler pc çalışmadığı zamanda düzgün bir şekilkde saklandığı hafızadır.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar ; Bilgisayarda yaptığımız işlemlerden sonra monitörler aracılığıyla algılanabilecek biçimde ekrana yansıdır.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes