Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Eşler arasında boşanmada nafaka, tazminat ve velayet gibi bütün maddi sonuçlar konusunda fikir birliği ettikleri durumlarda oluşan boşanmalara anlaşmalı boşanma adı veriliyor.

Bunun oluşması için ise evlilik hayatının en az 1 yıl olması şartı vardır. Boşanma davasını eşler beraber açabilirler yada bir tarafın açtığı davayı diğer taraf kabul edebilir. Anlaşmalı boşanmada herhangi bir gerekçe bildirmek gerekmiyor.

Anlaşmalı boşanma davasında eşlerden birisinin ikamet etmiş olduğu yerin mahkemesi yada eşlerin son 6 ay içerisinde ikamet etmiş olduklları yerin mahkemesinde açılabilir. Boşanmayla ilgili görevli olan mahkeme aile mahkemesidir. Fakat aile mahkemesi olmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesi boşanma davalarına bakar.

Anlaşmalı boşanma davasında her ikiş tarafında hazır olması ve boşanmak istediklerini hakime bildirmeleri gerekiyor. Eşler arasında boşanmanın maddi sonuçları ve detayları protokolle belirlenir. Yapılan protokol mahkemeye verilir ve duruşmanın ardından boşanma olur.

Hakim kamu yararına gördüğü durumlarda protokolde yer alan şartları değiştirme ve müdahale etme hakkına sahiptir. Hakim eğer değiştirme yaparsa bunu eşler onaylar ve boşanma bu şekilde gerçekleşir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes