adet düzensizliğ
Sağlık 785 views 0

Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet düzensizliği birçok kadın da olabilmektedir. Ve bazen nedenleri iyi bazen de kötü olabilmektedir. Hemen her kadının çoğu yıl içerisin de 11-13 kez arası adet döneminden geçer. Belirtmiş olduğumuz bu rakama yakın olan rakamlar(1-2) az ve ya fazla da normal kabul edilmektedir. Bu bakımdan adet düzensizliği konusuna ancak sizin için normal olmakta olan değerlerinize bakılarak ta değerlendirme yapılabilir. Diyebiliriz ki adet dönemi adet görmeye başladıktan daha sonra ki ilk dönemlerin de birkaç yıl düzensizlik gösterebilmektedir. Adet dönemleri âdete başladıktan daha sonra ki ilk yıllar boyunca çok sık görülebilir. Adet döneminizin normal bir seviyeye gelebilmesi açısından adet hormonlarınızın da düzene girme durumu şarttır diyebiliriz. Aynı şekil de bu durumlar âdetin sona ermesi durumun da yani menopoz döneminde de aynıdır. Son adet olma döneminizin üzerinden tam 12 ay geçtikten sonra menopoz dönemi başlamış olmaktadır.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Size vereceğimiz bilgiler de adet düzensizliğine neden olabilecek konulardan az az da olsa bahsedeceğiz. Bazı durumlar arasın da sağlık durumları da vardır. Sağlık durumlarından dolayı da adet dönemi dengesizleşebilir. Fakat bizim size vereceğimiz bir takım nedenler arasında olmayan durumlar da söz konusudur. Bu neden için de eğer siz de sık sık adet düzensizliği yaşamaktaysanız altın da yatmakta olan nedenin kesin bir şekil de belirlenmesi ve de en uygun tedavi yolunun da gerçekleştirilebilmesi gerekmektedir. Bunun için de mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Sizin de adet bozukluğunuz var ise bu durumlara yol açan bazı verdiğimiz durumlar dışında ise adet görmenizin tamamı ile durduğu amenore durumu nda olabilmektedir. Hamilelik durumu olmayan, emzirmek durumun da olmayan, menopoza girmemiş olan kadınlar doksan günden daha fazla yaşanan amenore adet görmeme de denilen durumlar anormal olarak ta kabul edilir. Göğüsleri büyümeye başlamış olan bayanların 3 yıl içerisin de ya da 15-16 yaş aralıkların da adet görmeye başlamamışsa adet görmeme ile de karşılaşmış olunabilir.

adet düzensizliğAdet Düzensizliğinin Bazı Nedenleri Şöyle Sıralanabilir:

Stres: çok kilo alma ya da zayıflama, yeteri kadar beslenmeme, düşük kalorili diyet programları, gerginlik hali, hastalıklar, seyahat yapma ve de günlük hayatını etkilemiş olan değişiklikler de adet düzensizliğine neden olan durumlar arasın da sayılabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları: doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olur ve de hamilelik yapılmamasına neden olur. Doğum kontrol hapları kullanmak ya da bırakmak adet düzeninin bozulmasına neden olabilen nedenler arasındadır. Adet düzeni sağlanması hap kullanımı bırakıldıktan daha sonra 6 ayı bulabilmektedir.

Diyebiliriz ki adet düzensizliğinin sadece bu nedenleri de yoktur daha birçok nedeni vardır. Bunlar arasın da ise şunlar var diyebiliriz:

* Çok fazla kilo alma ya da kilo kaybı
* Çok fazla egzersiz
* Veya rahim kanseri
*Diyabet
* Karaciğer sirozu da dediğimiz hastalık
* Kan inceltmek te olan ilaçlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir