Biyolojik Saat
Sağlık 1.859 views 0

Biyolojik Saat Nedir Kısaca Tanımı

İnsanların doğuştan sahip olduğu biyolojik saat nedir, nasıl tanımlanabilir, tanımı nasıldır !

Zaman kavramı göreceli bir kavram olsa da ve bugün kullandığımız zaman kavramı belirli kurallara göre kurgulanmış olsa da canlıların yapısı da bir saat sistemi gibi işlemektedir. Her nasıl zaman kavramında gün, ay ve yıl gibi terimler varsa da canlı bünyelerinde de buna benzer sistematik bir yapı bulunmaktadır.

Aslında biyolojik saatin tanımı oldukça basittir; günlük yani 24 saatlik periyotlardır.
Bunu kendinizde şu şekilde fark edebilirsiniz. Okula yada işe gitmek için yada günlük rutin işleriniz için belirli bir uyanma saatiniz varsa; saatinizi kurmadan da o saatte kendiliğinizden kalktığınız olmuştur. İşte burada biyolojik saat devreye girer. Bünye oluşturduğu kendi zamansal çizgisinde alıştığı şekilde hareket eder.

Biyolojik saatler

Yapılan araştırmalar sonucunda belirli bir biyolojik saat kalıbı oluşturulmuştur. Buna göre sabah saatlerinde; saat 06.00’da vücuttan salgılanan kortizon hormonu sayesinde vücut uyanır; 07:00’de kahvaltı zamanıdır. 09.00 vücudun en dinç olduğu zaman dilimidir. Verimliliğin en yüksek olduğu saat ise 10.00’dur. saat 11.00’de zihin çok hızlı çalışır. Öğlen ortasında saat tam 12:00’de dikkat azalırken uyku basmaları yaşanabilir. 13.00’de vücut formdan düşmeye devam eder ve bütün organlar en alt düzeyde çalışır. 14.00 bitkinlik hissedilebilir. Saatler 15.00’e gelirken vücut tekrar enerjik hale gelmeye başlar. 18.00’de biyolojik saate göre akşam yemeği zamanıdır. Saat 19.00’da nabız tembelleşmesiyle birlikte tansiyon da düşer. Saatler 21.00’i gösterdiğinde ise sindirim organlarının günlük aktiviteleri biter. 23.00 vücudunuz için dinlenme saatidir. Uyku sırasında hızla deri hücreleri çalışır. Saat 24:00’ten sonra vücut kendini dinlenmeye aldığı için dikkat azalır, görme duyusu zayıflar, refleksler yavaşlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir