Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Çocuklarda kansızlık(anemi) sebepleri arasında, demir eksikliği başta gelmektedir. Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı için gerekli olan demir gerektiğince gıdalarla alınmaz ve vücut tarafından emilmezse, hızlı büyüme nedeni ile demir ihtiyacı artmış ve kan kaybı olmuşsa   ‘ Demir Eksikliği Anemisi oluşmaktadır. Demir eksikliği anemisi en çok süt çocukluğu döneminde ve ergenlik çağındaki kızlarda rastlanmaktadır. Bebeklerde anne sütünün yeterince verilmemesi ve inek sütüne 1 yaşından erken başlanması, bebeğin ek gıda alması gereken dönemde demirden zengin olan  ( kırmızı et, yumurta sarısı, tavuk, balık, kuru baklagiller ve pekmez) gibi gıdaların yeterince alınmaması demir eksikliği anemisine yol açmaktadır.

Daha büyük çocuklarda ise hazır gıdalarla beslenme alışkanlığı, rejim yapmak amacı ile yetersiz gıda alımı, çocuğun vejetaryen olması, hayvansal gıdaların alınmaması ve sos yo ekonomik bozukluklar demir eksikliği anemisi sebeplerindendir.

Belirtileri ise soluk renkte bir cilt, Büyümede yavaşlama, halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık, çabuk yorulma, gelişim basamaklarında geri kalma, Toprak ve Kağıt yeme, Sık olarak enfeksiyon geçirme, davranış bozukluğu, Dikkatini toplayamama, Katılma nöbetleri, Öğrenme güçlüğü ve okulda başarısızlık olarak görülebilir.

Demir eksikliği anemisi teşhisi hekim tarafında hastanın hikâyesi dinlenerek ve muayene ile birlikte belirli kan testlerinin yapılması sonucu konulur.

Tedavisi; ağız yolu ile verilen demir ilaçlarının kullanılması ile olur. Bebeklerde ise damla veya şurup, Daha büyük çocuklarda, tablet veya drajeleri kullanılır. İlacın aç karnına veya öğün aralarında alınması gerekmektedir. İlacın alınmasından yaklaşık 1 saat sonra bulantı, kusma, mide ağrısı, karın ağrısı gibi şikâyetler görülür ise ilacın yemeklerden sonra alınması ile şikâyetler geçer veya azalır. Eğer bu şikâyetler devam ederse doz miktarı azaltılır, tablet, draje veya sıvı formüllerden diğerine geçilir. Bu ilaçlar Bazı kişilerde ishal ve kabızlığa yol açabilir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes