Çocukta İnatçılık, Hırçınlık ve Öfke Nöbetleri

Oyun çağındaki çocuklarda inatçılık, hırçınlık ve öfke nöbetleri zaman zaman görülür. İnatçılık, çocuğun bazı arzuları yerine getirilmediği zaman darılma ve küsme ile başlar. İlk anlarda bu darılma ve küsmenin nedenleri anlaşılmaz. Çocuk sorulan sorulara cevap vermemeye, yapılması istenen şeyleri yapmamaya başladığında inatçılık artmaya başlamış olur. Çocuğu inatçılıktan korumak için normal istek ve arzularını yapmalı, normal olmayan istek ve arzularının neden yapılmadığını açıklayarak çocuğu bunlara inandırmalıdır.

Hırçınlık, çoğunlukla hastalandıktan sonra iyi olmaya başlamış zayıf çocuklarda görülür. Çeşitli sebepleri vardır. Bu tarzda davranan çocuklar isteklerini yaptırmak için hırçınlaşırlar. Hırçınlaşmaya başlayan çocukların hırçınlık nedenlerini araştırmalı ve bu nedenler ortadan kaldırılarak hırçınlık önlenmelidir.

Çocuklardaki bu hırçınlıklar genel olarak sağlam ve sağlıklı çocuklarda pek görülmez. Çocuklarımızı açık havada gezdirir, çeşitli oyunlara katılmalarını sağlar ve beslenmelerine dikkat edersek daha sakin olmalarına sağlar, hırçınlık yapmalarına engel oluruz. Aşırı derecede hırçın olan çocukları en kısa zamanda bir uzman doktora gösterilmesi çocuğun gelişmesinde daha önemli bir yer tutacaktır.

Öfke nöbetleri, hırçınlığın daha ileri bir şekli olup, genel olarak istekleri yerine getirilmeyen çocuklarda çok sık görülür. Bu öfkeler ilk zamanlarda tabii olarak karşılanabilir. Öfkeli çocuklarla konuşurken genellikle konuştuğumuz ve konuşacağımız kelimeleri iyi şekilde seçmek gerekir. Öfkelenmelerine sebebiyet verecek kelimelerden ve hareketlerden uzak kalmalı ve güler yüzlü bir yaklaşım göstermeliyiz.

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes