deniz suyu
Sağlık 11.155 views 0

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Her yıl yaz aylarında birçoğumuz eğlenmek ve tatil yapmak için sahil bölgelerine akın ederiz. Tüm yılın yorgunluğunu denize girerek ve güneşlenerek üzerimizden atarız. Peki, birçoğumuzun yalnızca eğlenmek ve rahatlamak için girdiği deniz suyunun faydalarını biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar sonucunda deniz suyunun insan üzerinde pozitif etkileri olduğu ortaya çıktı. Deniz suyunun hem psikolojik hem de fiziksel faydalarına şimdi maddeler halinde değinelim.


Deniz Suyunun Faydaları

  • Deniz suyunun faydalarından ilki, deniz suyunun içinde bulunan 100’e yakın faydalı maddeden biri olan potasyum klorürün insan üzerindeki olumlu etkisidir. Potasyum klorür, tendeki gerginliği azaltır ve cilt yüzeyinin daha genç görünmesini sağlar. Birçok uzman, imkânı olanların yaz aylarında denize girerek potasyum klorürden istifade etmesini önermektedir.
  • Deniz suyunun bir faydası ise psikolojik etkisidir. Anne karnından beri suyla haşır neşir olan insanoğlu için aslında suyun sesi zihinsel olarak büyük bir rahatlama sağlar. Yazın sahilde dalgaların sesini duymak kalp ritmini düzene sokucu bir etkiye sahiptir.
  • Deniz suyunun faydalarından bir diğeriyse iyotlu havadır. Deniz kenarındaki iyotlu hava solunduğunda, kana iyotlu havadaki negatif iyonlar geçer. Böylece vücuttaki seratonin artar ve stres seviyesi düşer.
  • Deniz suyunun faydalarından sonuncusu ise, deniz suyundaki Florun deniz suyunu çözmesinden dolayı, deniz havasındaki Ozon oluşumunun yüksek olmasıdır. Bu da temiz ve sağlıklı hava anlamına gelmektedir. Özellikle akciğer rahatsızlığı olanların, sahilde 15-20 dakika yürüyerek bu havayı solumaları sağlık açısından çok yararlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir