En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Zaman kavramı artık o kadar değerli ki insanlar en kısa mesafelerde bile otobüs veya tren ile veyahut özel araçla vakit kaybetmemek için, uçak ile seyahat etmeyi tercih ediyorlar. İstatistik sonuçları bize en güvenilir seyahat türünün uçak ile yapılan seyahat olduğunu gösteriyor. Uçak ile ilk defa seyahat etmek isteyen veya sık sık uçağa binmek zorunda kalan yolcuların bilet alırken en fazla kullandıkları yöntem internet.

İnternete en ucuz uçak bileti nasıl alınır? şeklinde bir soru sorup açılan sitelerden çözüm bulmak istemektedirler.
Peki gerçekten de en ucuz uçak bileti nasıl alınır? Bu soruya vereceğim cevaplar umarım işinize yarar.

Çözümü ilk defa uçak bileti alıyormuşçasına açıklayacağım.
İlk defa uçak bileti alıyorsanız ilk tavsiyem seyahat tarihinizden en az iki ay önce araştırmaya başlamanız. Bunun da iki yolu var. Birincisi zor olan yolu, o da gideceğiniz yere seferi olan tüm havayolu firmalarının sitelerini takip etmeniz ve ekonomik koltuklardan, alabileceğiniz kadar erken yer ayırtmanız.

İkincisi de havayolu firmalarının ücretlerini kıyaslayan sitelere giriş yapmanız ve size sunulan fiyatları inceleyip o havayolu şirketinin sayfasından bilet alma işlemine devam etmeniz. Ancak bunun da sakıncalı yönü fiyat karşılaştırması yapan sitelerin her havayolu firmasını kıyaslamıyor olması. Çünkü bu tür siteler anlaşmalı oldukları ve komisyon alabildikleri firmaları sitelerinde yayınlıyorlar.
O halde yapacağımız en güzel şey bu tür sitelerden fikir alıp, istediğimiz firmanın internet sitesine girip işleme oradan devam etmek. Peki iş bitiyor mu? Hayır.
En ucuz uçak biletini nasıl alırım? Seyahat edeceğiniz yere giden firmanın web sitesinden gideceğiniz yeri ve günleri seçin. Eğer gidiş-dönüş planlıyorsanız gideceğiniz tarihi ve döneceğiniz tarihi girin. Seyahat günleriniz esnekse daha ucuz bilet bulabilirsiniz. Tabi bu işlemi gideceğiniz tarihten en az bir  ya da bir buçuk ay önce yapmanız lazım. Bu tarihlerde daha ucuz, ekonomik bilet alabilirsiniz.  Eğer tarihleriniz kesin değilse 1 gün öncesinin ve sonrasının da biletlerini rezerve edebilir, tarihiniz kesinleştiği an rezervasyon tarihiniz geçmeden önce biletinizi alabilirsiniz.
Diyelim ki gitmek istediğiniz tarihte uygun saatlerde ekonomik tarifeler bitmiş ya da çok pahalı biletler mevcut. O zaman işin şekli biraz değişiyor. Mesela biz yaklaşık 5 kişi İstanbul’dan Lizbon’a gidecektik ve ekonomik biletleri kaçırmış, adam başı 2000 TL kadar maliyetli gidiş-dönüş biletlerine mecbur kalmıştık. Daha önceden Budapeşte ve Bratislava deneyimimden ötürü biletleri satın aldırmamıştım. Arkadaşlarla birlikte internetten rezerve ettirmiştik. 5 kişi maliyet 10.000.
Rezervasyonun bitiş ve Seyahat tarihinin yaklaştığı günlerden bir gün gece saat 02.00 gibi biletleri ayırttığımız firmanın sayfasını ziyaret edip şok edici bir durumla karşılaştım. Bizim almayı düşündüğümüz 2000 TL’lik biletler yerine 1000 TL’lk biletler boş görünüyordu. Kredi kartımdan tüm biletlerimizi aldım ve ertesi sabah arkadaşlarıma müthiş bir sürpriz yaptım.
İşte siz de bunun gibi bir fırsat yakalayabilirsiniz. Nasıl olmuştu peki? Biletlerin rezervasyonlarının bitiş tarih ve saatleri var. Başkasının ayırttığı ama almadığı biletlere denk geldiğinizde hemen alabilirsiniz.
Durum yurt içinde de aynı. Örneğin seyahat planlamanızda çok acayip bir lüks peşinde değilseniz ve ineceğiniz havaalanının çok önemi yoksa herhangi bir firmadan daha ucuza bilet alıp İstanbul’da Atatürk Havalimanı yerine Sabiha Gökçen’e inen uçaklardan daha ucuz biletler bulabilirsiniz.
Kilit nokta erken almak ve uçuş planlamanızı iyi düzenlemek. Yurt dışı seyahatlerinizde tek bir firmanın biletini alıp İstanbul aktarmalı uçuş düzenlerseniz fiyat pahalı olur. Örneğin Ankara’dan İstanbul’a x firmasından bilet alıp, İstanbul’dan Lizbon’a direkt gitmek yerine İstanbul’dan önce Hollanda’ya veya Danimarka’ya, oradan Lizbon’a ya da Madrid’e planlayacağınız uçuş size en az 1000 TL’lik bir kar sağlar. O parayı da gittiğiniz yerde doya doya yersiniz. Hepinize iyi uçuşlar….

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes