Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

TUİK türü devlete bağlı olan ya da özel araştırma firmalarının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda 4 kişilik bir aile için ortalama olarak 3500-4000 Türk Lirası gelir ve altında kazanmakta olanlar yoksulluk sınırı çerçevesinde yaşamakta olsalar da iş bunu belgelendirmeye, yani fakirlik belgesi almaya geldiği zaman bu durum büyük oranda değişiklik gösteriyor.

Türkiye’de sosyal devlet olma ilkesi ve anlayışı ile fakir olduğunu kanıtlayanlara farklı ayni ve nakdi yardım yapılıyor. Halk arasında da fakirlik belgesi olarak geçmekte olan yoksulluk belgesini alabilmek adına bazı şartları taşımanız gerekmektedir.

He fakirim diyene verilmekte olan bir belge türü değildir. Fakirlik belgesi verme yetkisi Türkiye’de muhtarlara devredilen bir yetkidir. Yani, belgeyi alabilmek isteyen insanın şahsen mahalle muhtarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bunun için muhtardan alınmakta olan matbu dilekçe doldurulmaktadır. Ardından üstüne bir taşınır ya da taşınmaz malın olmadığına dair tapu dairesinden, vergi dairesinden belge alınması gerekmektedir. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’a gidip hiçbir biçimde sigortalı olunmadığını ve hali hazırda var olan bir işte çalışılmadığını belgelemek gerekmektedir. Bunu yapmak için muhtardan alınan matbu evrak ile bu sayılan belgeleri tek tek dolaşıp bölümleri onaylatmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise 18 yaşını oldurmaktır. Kanunlar önünde her insan 18 yaşını doldurana dek çocuk olarak kabul görmekte ve çocukların bakımı anne ve babalarında olduğu için 18 yaş altında olan kişilere fakirlik belgesi verilmiyor.

Yapılmış olan araştırma ve inceleme sonunda insanın fakir olduğunu belgelenmiş olmasına inanılmışsa, mahalle muhtarı tarafınca ücretsiz bir şekilde belge alınabilir.

Muhtardan almış olduğunuz belge ile devletin vermiş olduğu her çeşit yardımdan yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz ve zorunlu olan SGK priminizi devlet karşılamakta. Bununla birlikte fakirlik maaşı adı verilen, muhtaç aylığı olan ve 3 ayda bir defa ödenen 225 TL miktarındaki nakdi yardımı da almaya hak kazanılır. Bununla birlikte SGK tarafından yiyecek ve içecek, ayrıca yakacak yardımı alınabilir.

En Çok Arananlar:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes