güneş yanığı
Sağlık 973 views 0

Güneş yanığına ne iyi gelir ?

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma sonucu, deride bulunan su miktarı azalır. Deri kurur ve kızarır. Özellikle, hassas cilt ve açık renk tene sahip kişiler için, güneş yanıkları, ciddi bir problemdir. Bu kişiler, güneş ışınlarının kuvvetli olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya dikkat etmelidir. Ancak yine de çıkmaları gerekiyorsa, mutlaka cildin büyük bir bölümünü koruyan giysiler giymeli, şapka takmalı, nem oranı yüksek, güneşten koruyucu kremler kullanmalıdır.

Güneş yanığına maruz kalan bölgede öncelikle kızarıklık oluşur. Oldukça rahatsız eden bir yanma hissi vardır. Bir süre sonra, kızaran bölgeler kararmaya ve kuruyan deri soyulmaya başlar. Bu durum, cilt üzerinde hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmasına neden olur. Buna engel olmak için, güneş yanığı ilk oluştuğunda bazı pratik yöntemler uygulanmalıdır. Bu yöntemlerden, en etkili olanları sizlerle burada paylaşmak istiyoruz:

*Güneş yanıklarında öncelikle yapılması gereken, yanan bölgelere soğuk suya batırılmış bir bezle tampon yapmaktır. Bu işlem, hem cildin kızarıklığını azaltacak hem de yanık acısını hafifletecektir.

güneş yanığı*Salatalık püresi, güneş yanıklarının giderilmesinde etkili olan bir diğer yöntemdir. İki adet salatalık, blendırdan geçirilerek püre haline getirilir. Güneş yanığından etkilenen bölgelere sürülerek, acısı hafifleyene kadar bekletilir.

*Elma sirkesi, güneş yanığının etkisiyle, cildin kaybolan ph değerini takviye eder. Bir kase soğuk su içine, bir çorba kaşığı elma sirkesi koyulup, yanık bölgelere sürülür.

*Güneş yanıklarının tedavisinde en etkili uygulama, aloa vera yağı ve lavanta yağıdır. Her iki bitkinin yağı, hem yanık acısını giderir serinlik verir. Hem de, antibakteriyel özellik taşımalarından dolayı, cildin tahriş olmasını önler.

*Bu bitkisel yağlar bulunamıyorsa, zeytinyağı da kullanılabilir. Zeytinyağı, cildi yumuşatıcı etkiye sahiptir. Güneş yanığından dolayı, ciltte oluşan kuruluğu giderir, derinin soyulmasını önler.

*Güneş yanıkları için az bilinen bir yöntem de yumurta akı ve şeker karışımıdır. Bir adet yumurtanın akı, bir çorba kaşığı toz şekerle güzelce çırpılır. Yanık bölgelere sürülüp 5-10 dakika bekletilir. Günde bir kaç kez uygulandığında kısa sürede güneş yanıkları düzelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/