Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir Ve Görevleri | Buyutec.Net
Buyutec.Net
Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir Ve Görevleri
Paylaş

Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir Ve Görevleri

Türkiye’nin belli başlı hayır kurumlarından biri. 30 Haziran 1921 de Ankara’da Hâkimiyeti Milliye Matbaasının küçük bir odasında “Himaye-i Etfal Cemiyet” adıyla kurulmuştur. Bu ad, dil devriminde “Çocuk Esirgeme Kurumu” na çevrilmiştir. Adının kısaltılmışı Ç.E.K, sembolü kırmızı bir yıldız içinde beyaz bir aydan ibarettir.

Çocuk Esirgeme Kurumunun çalışma konularından başlıcaları şunlardır:

Aileyi meydana getirecek çiftlerin bünye, kültür ve karakter bakımından denk olmalarının sağlanması ve çocuğun ana karnında iken kurum kliniklerinde devamlı kontrol edilmesi.

Çocuk yapacak kadınlara çocuk bakımı ve korunması ile ilgili faydalı bilgiler verilmesi, sütsüz annelere sterilize süt sağlanması.

Çocuk doktorlarının poliklinik ve hastanelerde sıhhati ile yakından ilgilenmesi, Kurum hemşirelerinin Kuruma kayıtlı çocukların evlerini ziyaretle anne ve çocuğu kontrol etmesi gerekli yardımlarda bulunması.

Yetim kalmış yavruların sıhhati ve okuması ile ilgilenmesi.

Çocuklarda ve çocuk terbiyesi ile ilgili yayınlarda bulunulması.

En Çok Arananlar:

15 Aralık 2009
6.745 views
2 Yorum

“Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir Ve Görevleri” için 2 cevap

  1. ayşa diyor ki:

    gerçelten çoook güzel

  2. izzet diyor ki:

    Annesi babası ayrılmış ailenin 11 ve13 yaşında iki çocuğun vekaleti annesine verilmiş ama anne geçimi için çalışmak zorunda olması sebebi ile sabah 6.30 işe gidiyor ve akşam 19da. Geliyor çocuklar ise kendi hallerinde okula gidiyor okuldan sonra ise evde yalnız ve bakımsız halde başı boş akşam annenin eve gelmesini bekliyor.çocuklarla ilgilenecek kimse yok. Kurum bu çocukların koruma altına alırmı almak zorunda değilmi.

Bir Cevap Yazın