Kedilerin Özellikleri Nelerdir | Buyutec.Net
Buyutec.Net
Kedilerin Özellikleri Nelerdir
Paylaş

Kedilerin Özellikleri Nelerdir

Dünya üzerinde 33 değişik ırktan oluşan 500 milyon üstünde evcil kedi bulunmaktadır. En iri kedi ırkı Rafdoll, en küçük kedi ırkıysa Singapuradır. Ragdoll cinsindeki kedinlerin erkekleri 4-9 kilogram arasında, dişileriyse 4-7 kilogram arasındadır. Singapura cinsindeki erkek kediler ortalama 3 kilogram civarındadır. Dişileriyse ortalama 2 kilogram civarındadır.

Bir sene içerisinde bir kedi 2-3 kez gebelik geçirir ve her bir doğumda 1-8 tana yavru doğurur. Üretken hayatı esnasında bir kedi 100 üstünde yavru doğurur.

Kedi okşamak herkezin severek yaptığı birşeydir. Kediyi okmaşak kedinin kan basıncını düşürmektedir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir olaydır.

Bir kedinin vücudunda 290 kemik ve 517 tane kas bulunmaktadır. Kediler memeli hayvanlara arasında en çok uyuyan hayvanlardır. Günde ortalama 16 saat civarında uyumaktadırlar.

Kedilerde köprücük kemiği bulunmamaktadır. Kedilerin köprücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
Kedilerden korkma durumuda vardır. Psikoloji dilinde kedilerden korkmaya ailurofobi isimi verimektedir.
Kedilerin miyav seslerini herkez bilir. Bu miyavlamayı diğer kedilere yapmazlar. Miyavlama insanlara yapılan bir sesdir.
Kedilerin görüş açısı ortalama 185 derece civarındadır.
Bazı kediler renklerin hepsini görebilmekle beraber, bazıları ise renk körüdür.

En Çok Arananlar:

12 Ağustos 2014
465 views
Yorum Yok

Bir Cevap Yazın