Halı Seçimi Nasıl Yapılır

Halılar ev dekorasyonun da önemli bir yere sahiptir. Nitekim birçok ana eşya gibi halılar da demirbaş manevi materyalleri arasında bulunarak, evin kişilik ve ruh halini yansıtmaya yardımcı olan öğeler arasında yer alır. Halı seçimini yaparken, desen ve rengine karar vermenize yardımcı olacak unsurlar, mekândaki mobilyalar ve odanın zemin rengi olacaktır. Bunun yanı sıra oda için halıyı nasıl kullanacağınız da çok önemlidir. Oda da arka planda kalan bir dekorasyon unsuru mu? Yoksa odak noktası olacak bir zemin dekoru mu? Aslında halı seçimi sanıldığı kadar da zor bir konu değildir. Yalnızca ev dekorunuzu oluştururken ne istediğinizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Öyle ki birçok bayanda neyi nasıl istediğini çok iyi bilir ve o doğrultuda ilerler. Bu ilerleme evresinde de bizler devreye girerek, sizlere naçizane birkaç öneride bulunacağız.

Eğer halınızı mekân içinde yalnızca fon olarak kullanmak istiyorsanız, halı seçiminde desensiz ve nötr renklere yer vermelisiniz. Bu şekilde halınızı arka planda bırakarak, yalnızca ihtiyaç amaçlı kullanılan etkisiz bir eleman haline getirebilir, odak mobilyalarınızı ya da farklı dizayn zemininizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Ancak halınızı arka planda bırakmak yerine odanın odak eşyası olarak kullanmak istiyorsanız, tam tersini uygulayarak desenli ve göz alıcı bir halı kullanmalısınız. Bununla birlikte, kullanılan mobilyalarla halı arasındaki uyumda fazlası ile önemlidir. Oda zemininiz koyu ise, mobilyalarınız da açık tonlarda ise halınızı mobilyalarınızla aynı tonlarda seçebilirsiniz.

Eğer odanıza ferah bir görünüm sağlamak istiyorsanız, soğuk renklerde yani açık mavi, turkuaz, yeşil rengin açık tonlarında büyük ve çarpıcı desenli halılara yer verebilir, sıcak ve samimi bir ortam oluşturmak istiyorsanız da, halınızda sıcak renkler olarak tabir edilen, kırmızı, pembe, bordo, turuncu gibi renklerin samimi tonlarından faydalanarak sade desenli halı modelleri tercih edebilirsiniz.

Fazla güneş almayan evler için de, nasıl mobilyalarda açık renkler tercih edilerek ortamda ışık huzmesi yaratılabiliniyorsa, bu durum doğru renk ve desende halı seçimi ile de sağlanabilir. Örneğin, ışığa ihtiyacı olan bu ortamlarda koyu mobilyalar ve koyu renk bir zemin mevcutsa halı seçimi mutlaka açık ve fresh renkler de olmalıdır. Aksine mobilyalar beyaz ise mekânın sıcak görünmesi ve mekânda ışık yansıması oluşturmak için koyu tonlarda desensiz bir halı kullanılmalıdır.

Kullanılacak olan halının rengi ve deseni kadar sahip olduğu doku da, hem mekânın bireylerinin hem de ortamın ruh halini ve kişiliğini belirleyen cinsten olmalıdır. Yumuşak dokulu bir halı mekânda enerjik bir yaşam tarzının olduğunu gösterirken, kadife dokulu keskin detaylara sahip bir halıda, mekânın yaşanmışlık ve oturaklılığını yansıtabilir. Bunun yanı sıra farklı tasarım halılar da mekânın entelektüel, resmi ya da samimi görünümünü ilk bakışta belirlemeyi sağlar.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes