image
Sağlık 993 views 0

Hastaneler İçin Barkod Etiket Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Hastane içindeki pek çok farklı birimde örneğin kan tüplerinde, hasta dosyalarında, film sonuçlarında sıra alma işlemlerinde aktif olarak kullanılan etiket türü hastane etiketi olarak geçmektedir. Bu etiketler baskılı ya da baskısız, renki ya da renksiz olarak istenilen biçimde seçilebilmektedir.

Bu etiketiler üzerinde önemli bilgiler yer aldığı için kaliteli baskı kullanılması ve sağlam yapıştırıcıya sahip olması büyük avantaj sağlamaktadır. Aksi halde etiketin üzerindeki baskılar kararabilir ya da etiket deforme olarak kullanılamaz hale gelebilir.

Hastane etiketleri pek çok farklı biçimde karşımıza çıkabilmektedir. Ancak en çok kullanılanı uygun maliyetleri dolayısıyla kağıt bazlı olan ve direkt termal yöntem ile basılabilen Eco termal etiketlerdir. Yüzeylerinde koruyucu herhangi bir tabaka bulunmadığından dışarıdan gelebilecek direkt güneş ışığı, nem, sıvı teması gibi etkilere karşı dayanım gösterememektedir.

Böyle etkilerle karşılaştığında ise etiket üzerinde baskının bozulması, kararma yırtılma gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden genellikle günlük uygulamalarda ya da en fazla 6 ay sürecek alanlarda kullanılması önerilir.

Lamine termal etiket ise etiketin her iki yüzeyi de lamine edildiği için daha dayanıklı bir hale gelmiştir. Bu sayede 9 aya kadar kullanılabilmektedir. Bunun dışındaki tüm özellikleri Eco termal etiket ile aynıdır.
imageSağlık merkezlerinde kullanılacak bir etiket olduğu için Hastane etiketlerinin, içeriğinde zararlı maddeler bulunmamasına dikkat edilmelidir. Piyasada uygun fiyatlı olduğu için yoğun talep bazı etiketlerde kanserojen maddelere rastlamaktadır.

Hastanelerde gün içinde pek çok insanın bu etiketlere temas ettiği düşünüldüğünde, doğru etiket seçimi çok daha önem kazanmaktadır. Sadece %10 oranında bir maliyet artışı ile daha kaliteli sağlıklı etiketler basılabilmektedir. Bu konuda en güvenli çözüm ISO belgesi olmayan hastane etiketlerinden uzak durmak olacaktır.
Kaynak: http://www.barkodetiketi.co/hastane-saglik-etiketleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir