hava yastığı
Teknoloji 967 views 0

Hayat Kurtaran : Hava Yastığı Nasıl Çalışır

Hava yastığı yani air bag yolcu güvenliği için tasarlanmış bir sistemdir. Çarpışma esnasında hızla açılan ve içine dolan havayla şişen yastık yolcunun yaralanmasını önlemeyi amaçlar. Bu koruma sistemi tasarlanırken yastık esnek bir yapıda ve ince naylondan yapılmıştır.

Air bag sistemi üç ana parçadan oluşur. İlki hava yastığının kendisi, ikincisi ona ne zaman şişmesi gerektiğini bildiren parça ve üçüncü olarak kaza anında yastığın şişmesini sağlayan tüp. Hava yastığı isminin aksine hava ile değil; tüpün içinde bulunan Sodyum Azide (NaN3) ile doluyor.

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Sensör, çarpma esnasında bu gaz tüpüne elektrik sinyali gönderiyor ve küçük bir kıvılcımın ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu kıvılcımın çıkardığı ısı ise NaN3 ile kimyasal reaksiyona girerek nitrojen gazını açığa çıkarıyor. Gaz saniyenin dörtte biri hızında hava yastığını şişirerek yolcunun yaralanmasını engelliyor.

Hava yastığının şişmesi için sensöre 15-25 kilometre hızında bir kuvvet etkisi gerekiyor. Araca arkadan veya yandan gelen darbeler; sensörü hareket ettirmeyebilir. Bu durumda hava yastığı sistemi çalışmaz. Bazı kazalarda hava yastığının şişmediği ve sürücülerin şikayette bulunması söz konusu oluyor.

Ayrıca hava yastığının tarihine baktığımızda; ilk hava yastığının 1980′li yıllarda Mercedez-Benz firması tarafından, W126 S-Class model otomobilde kullanıldığını görüyoruz. Günümüzde ise yeni jenerasyon otomobillerde birden çok hava yastığı monte edilerek kullanıma sunuluyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir