Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıracak bütün parasal işlemler için bankaları kullanmaktayız. Bankalar müşterilerinin yaptığı; hesap açma, eft, havale, kredi kartı kullanımı, kredi kullanımı, hesaba para yatırma vb. bankacılık işlemlerinin masraflarını hesap işletim ücreti adı altında müşterilerine yansıtıyorlar.

Bu masraflar yapılan işlem başına olabileceği gibi üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak da müşterilere yansıtılır. Çok fazla bankacılık işlemi yapan kişiler bu masrafları ödememek ve bankanın verdiği hizmet karşılığında para talep etmesini hoş karşılamayanlar hesap işletim ücretlerini ödemek istemediklerinden bu müşterilerinde masraf adı altında para talep etmeyen bankalara gitmekte veya bu bankalardan da hesap açarak bütün işlemlerini bu bankalar üzerinden yapmaktadırlar.

Peki hesap işletim ücreti, dosya masrafı, veya kart hizmet ücreti adları altında para talep etmeyen bankalar hangileridir? Bu konuda bankacılık sektöründe bazı bankalar; internet bankacılığı kullananlara, bazı bankalar farklı bir hesap açanlara ve özel müşteri statüsüne giren müşterilerinden para talep etmiyor. Bu bankalar;

1 – Finans Bank Enpara: Finans Bank Enpara uygulaması ile bütün işlemleri internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır.  Enpara uygulamasını kullanan müşterilerinden havale, eft, hesap işletim ücreti  adı altında ücret alınmamaktadır. Bütün işlemler internet üzerinden yapılmaktadır.

2 – Kuveyt Türk Bankası: Bu banka hiç bir müşterisinden hiç bir işlem için masraf kesmiyor ve  bütün işlemleri ücretsiz yapıyor. Ayrıca işlemler internet üzerinden yapılabildiği gibi banka şubeleri aracılığı ile de yapılabiliyor.

3 – Yapı Kredi Nuvo: Nuvo, Yapı Kredi bankasının  enpara uygulamasına rakip olarak müşterilerine sunduğu bir internet bankacılığı hizmetidir. Nuvo da yapılan işlemlerden ücret kesilmediği gibi  hesap işletim ücreti de alınmamaktadır.

4- HSBC Büyük Adım Hesabı: HSBC büyük adım hesabı açtırıp bütün işlemlerini bu hesaptan yapan müşterilerinden hiç bir ücret kesmiyor ve hesap işletim ücreti talep etmiyor.

5 – İGaranti: İGaranti enpara uygulamasının bir benzeri olan İnternet bankacılığı uygulamasıdır. Bu uygulama ile eft, havale, vb. işlemlerde ücret kesilmiyor ve hesap işletim ücreti adı altında masraf müşterilerine yansıtılmıyor.

6 – ING Günlük Paket: ING bankasından günlük paket hesabı açan müşteriler eft, havale, kart aidatı ve hesap işletim ücreti gibi masraflar ödemiyorlar.

Ülkemizde faaliyet gösteren bu bankalar müşterilerine  işlem ücreti konularında kolaylık sağlayarak onlardan hesap işletim ücreti almıyorlar.

, ,

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın