incir 4
Sağlık 1.420 views 0

İncir Kürü Nasıl Yapılır?

İncir

İncir geçmişi en az M.Ö. 5000 e kadar uzanan, etkili bir meyvedir. Birçok kültürde incir, afrodizyak özellikleri nedeniyle bereket sembolü olarak kabul edilerek saygı görmüştür. Eski dönemlerde incir sapından çıkan sütlü maddenin, evrensel enerjiyi temsil ettiği düşünülmüş, kısırlık tedavisinde ve sağlıklı emzirmeye teşvik etmek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde bu düşüncede gerçeklik payı olduğu düşünülmekte ve incir aynı zamanda hamile kalmaya yardımcı olarak kullanılmaktadır.

incir 1

İncir Kürü Nedir?

İncir kürü hamile kalmakta zorluk yaşayan kadınların, yumurta sayılarını arttırmak için uyguladıkları bir doğal içecek kürüdür. Hamile kalmada oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

İncir Kürü Nasıl Yapılır?

İncir kürü yapmak için bir tencereye 2,5 bardak klorsuz su konur ve kaynatılır. Kuru incirler yıkanır ve yaklaşık 15 tane kuru incir kaynayan bu suyun içine atılarak, yaklaşık 20 dakika kadar pişirilir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra, incir suyu soğumaya bırakılır. Soğuma gerçekleştiğinde süzülür. Süzülen kaynamış incir suyu yemeklerden 15 dk. önce aç karnına tüketilir.

Bu kürün uygulaması toplamda 42 gün sürmektedir. Başlanma zamanı çok önemli olmamakla beraber, kür 21 gün aralıksız uygulanır. Daha sonra ara verme dönemi gelir. Bu süreç 7 gün sürer. Ara dönemden sonra 21 gün daha küre devam edilir. Ara verilen 7 günlük dönem hariç, toplamda 42 gün boyunca kullanılır.

incir 2

İncir Hamilelikte Neden Etkili?

Kuru incir yalnızca hamile kalmaya çalışırken değil, hamilelik döneminde, hatta emzirme döneminde de oldukça faydalı bir besin olarak göze çarpar.

  • İncir herhangi bir meyve ya da sebzeye göre başta kalsiyum, demir, potasyum, olmak üzere, çok daha yüksek miktarlarda mineral taşır ve bu mineraller hamilelik için oldukça önemlidir.
  • İncirdeki yüksek potasyum hamilelik dönemini de sıkça yaşanabilen hiper tansiyon riskini de azaltır. Gebeliği tehlikeye atabilecek bu tip durumlar için etkilidir.

incir 3

  • İncir yüksek lif içeriğine sahiptir. Çözünmez ve çözünür lif açısından zengin olan kuru incir, hamilelik sırasında çok yaygın olan kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • İncirde B6 oranı yüksektir ve bu sebeple hamilelikte sıkça yaşanan sabah bulantısını hafifletmek için kullanılır
  • Kuru incir önemli miktarda Omega–3, yağ ve bebeğin optimum gelişimi için gerekli olan asitleri içerir. Hamilelik sırasında Omega–3 düşük ve erken doğum riskini azaltır.

Tüm bu özellikleri ile kuru incir; kadınların hamile kalmak istedikleri dönemden, emzirme dönemine kadar kullanılması gereken, oldukça etkili ve faydalı bir meyve olarak göze çarpar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir