Laptop Batarya - Şarj Ömrü
Teknoloji 1.403 views 0

Laptop Batarya – Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

Günümüzde masaüstü bilgisayarların yerini diz üstü bilgisayarları almasıyla birlikte laptop batarya kullanım süresi ve şarj ömrü nasıl uzatılır sorusu; laptop kullanıcılarının çözüm bulmaya çalıştıkları bir soru haline geldi.
Herkes laptoplarının pillerinin daha uzun süre dayanmasını istiyor; çünkü hiç beklenmeyen bir anda biten şarj verilerin kaybedilmesine yapılan işin yarım kalmasına neden olarak sinir bozucu bir durum yaratabiliyor. Fakat bu sorunu bir nebze de olsa çözmek mümkün.

Öncelikle lityum iyon piller, aynı elbiselerimiz, eşyalarımız ve bizler gibi yıpranabilir yapıdalar. Bunu engellemenin bir yolu olmasa da, yavaşlatmak için yapabileceğiniz şeyler var. Laptop şarjının yıpranmasına ve ömrünün azalmasına en çok neden olan şey şarj edip boşaltmak. Tabi ki bataryayı şarj edip kullanım söz konusu. Fakat bu işlemi mümkün olduğu kadar az yaparak, kullanmadığınızda sökerek laptop pilinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Batarya Şarj Ömrü İçin Neler Yapabiliriz?

1- Eğer internet gerektirmeyen uygulamaları kullanacaksanız ve veri aktarımını kullanmayacaksanız Wi-Fi ile BlueTooth’u kapatın, devre dışı bırakın. Gereksiz yere açık kalan Wi-Fi ve BlueTooth’u kapattığınızda bataryadan tasarruf sağlayacaksınız.
2- Laptoplarınızda oynadığınız oyunlar da bataryanın çabuk bitmesine neden olan başka bir etkendir. Geniş veri sağlayan oyunlar aşırı derecede güç gerektirip, ekran kartı ve işlemcinin çalışmasını arttıracaktır. Bu da bataryanın daha kısa sürede tükenmesine neden olur. Aynı şekilde yine DVD izlemek, müzik dinlemek gibi multimedya aktiviteleriniz de bu süreyi kısaltan nedenlerdendir.
3- Laptopunuzun firewire bağlantı, USB cihaz ve optik sürücü gibi harici donanımlarınızı devre dışı bırakın. Hatta mouse kullanmak yerine laptopunuzdaki touchpad’i kullanırsanız bu da batarya tasarrufu sağlayacaktır.
4- En önemli etkenlerden biri olan ekran parlaklığınızın ayarıdır. Yüksek seviyedeki ışık bataryanızın ömrünü kısaltacaktır bu nedenle parlaklığı azaltmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir