Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2016

Müslüman Olmanın Şartları Nelerdir ?

Müslüman olmanın belli başlı şartları vardır. Bu şartlar İslam’ın şartları olarak da bilinir. Bu şartları yerine getiren her kim olursa olsun, İslam dinine geçmiş sayılır. Müslümanlık, yüce yaradan Allah (C.C)’ın Hz. Muhammet (s.a.s) aracılığı ile indirdiği son dindir.

Müslümanlık dini indikten sonra bütün geçmişte olan dinler geçersiz sayılmış, sadece eskiden hak olarak bilinen dinler arasında kalmıştır. 610 yılında, Cebrail (a.s) adında bir melek Hira mağarasında Hz.Muhammed’e gelerek “Oku, Yaradanın Adı İle Oku” emrini ileterek, geçmişte kalan tüm dinlerin geçersiz olduğunu anlatmıştır.

Müslüman olmanın 5 şartı vardır. Bu şartları yerine getirmek tamamı ile gerekmektedir. Bu şartlar sırasıyla:
1-Şehâdet etmek,
2-Namaz kılmak,
3-Zekât vermek,
4-Oruç tutmak,
5-Hacca gitmektir.

Bunları tek tek açıklayarak, ne anlama geldiği ve nasıl yapılacağını açıklayalım.

1-Şehadet Etmek

Allahın varlığına ve birliğine inanıp, Allah’a şirk koşmamak, ilk peygamber olan Hz.Adem den son peygamber olan cihan peygamberi Hz.Muhammet (s.a.s)’e inanıp, kulu ve elçisi olduğuna inanmaktır.

Arapçası : أشْهَدُ أنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَأشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ olarak demek ve inanmak islamın ilk şartıdır.

Türkçe okunuşu: Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasûluhu

Anlamı ise: Şehâdet ederim ki; Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur ve yine şehâdet ederim ki; Hz. Muhammed, O’nun kulu ve Rasûlüdür.

2-Namaz Kılmak

İslam anlayışında günlük olarak sabah dan gece’ye kadar kılınan 5 vakit namazdır. İslam dininde en temel ve en önemli ibadetlerden biridir. Kur’an da bahsi sık sık geçmektedir.

3-Zekat Vermek

Yardıma muhtaç kişilere her sene İslam dininin belirlediği kadar yapılan yardımdır. Zekat farzdır. Fakir insanlar zekat vermek zorunda değildir.

4-Oruç tutmak

Hicri aylardan biri olan ramazan ayının 30 günü boyunca sabah namazından başlayıp, akşam ezanına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek hem nefsimizi hem de ruhumuzu arındırma işlemine oruç denir. Oruç İslam dininde farzdır. Çocukların ve hastaların tutma zorunluğu yoktur. Bedenine zarar verebileceği bir hastalık olursa oruç tutmama hakkına sahiptir. Zaten doktorunuz sizi yönlendirecektir. Eğer bilmiyorsanız, buradan mesaj olarak konu altına yazarak sorabilirsiniz.

5-Hacca gitmek

Hac İslam aleminde her Müslüman’ın bir kere gitmesi gereken bir yerdir. Maddi durumu yetersiz olması durumunda gitmeyebilir. Ama maddi durumu iyi olursa kişinin gitmesi farzdır. Allah’ın evi olarak anılan Kabe’de üç aylar da kalarak, ibadet edip, günahlardan arınma işlemidir. Allah’a dua ederek, günahlar dan arınılır. Günahlardan temizlenip temizlenmeyeceğini sadece ve sadece yüce yaratıcı Allah bilir.

 

Not: İslam dini ile ilgili herhangi bir sorunuz olması durumunda konunun altına yorum yapar iseniz, en geç 24 saat içinde cevap verilir. Eğer Müslüman olmak istiyor ve bu konu da iyi bilgi almak istiyor iseniz 0532 138 43 64 nolu numaradan Muhammet Bey’e ulaşabilirsiniz.

DipNot: Bu yazılar tamamen alıntıdır. Bunları yapın müslüman olun cennete gidin veya farklı düşüncemiz yoktur. Her şey insanın kendi nefsi iradesi içindedir. Biz sadece bilgi vermek amaçlı bu konuyu paylaşmış bulunmaktayız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hamit diyor ki:

  Müslüman bir ailenin çocuğu hiçbir zaman kelimeyi şehadet getirmez ise o çocuk müslüman mıdır ?

 2. Muhammet İkbal Yıldız diyor ki:

  Yeni doğan bir bebek kelimeyi şehadet getiremez. Fakat aklı kestiği, doğruyu yanlışı bildiği zaman kelimeyi şehadet getirip dini görevlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

 3. Seyda diyor ki:

  Bunlar farzları degil mi

 4. Özgür diyor ki:

  Senin dediğine göre 18 yaşına gelmiş bir kişi bu şartın getirmesinde engel yok fakat 4nü yerine getirmiş birini getirmemişse Müslüman değildir. Bu size göre bana kelimeyi şaadet getiren herkez müslümandır diğer 4 şart görevdir bunları yapmasada Müslüman değildir kullanamazsınız yapmadığı bu 4 şart onun günahıdır

 5. Muhammet İkbal Yıldız diyor ki:

  Bu benim dediğim bir bilgi değildir. Bu genel ve olması gerekendir.
  1- Kelime-i Şehadet getirmek
  2- Namaz kılmak
  3- Oruç tutmak
  4- Zekat vermek
  5- Hacca gitmek

  Bunun bazı şartları olduğu gibi afları da mevcuttur. Mesela herkesin parası olmayabilir Hacca gidemeyebilir. Namaz dinin direğidir. Bir apartmanın kolonları olmaz sadece tuğla ile yapılırsa o ev kısa sürede yıkılır.. Allahın insanların oruç tutmasına hiçbir ihtiyacı yoktur. Niçin oruç tutarız bunu araştırırsanız fazlası ile bilgi edinirsiniz. Zekat vermek zorundasınız, bir “MÜMİN” kazandığı paranın 40 da birini vermek “ZORUNDADIR” nasıl bir iş yaparsın devlet senden %18 keserse Allah da 40 da bir hisseyi fakir fukaranın hakkı olarak görür ve onun hakkıdır. Eğer kazanılan para veya malın mülkünün zekatı verilmez ise hiçbir helalliği de kalmaz.

  Kısacası bu beş şart olmazsa olmazdır. İçim temiz olsun cennete gideyim diye birşey mümkün değildir ve de olamaz. Düşünün ki bir arabayı çalıştırmak için bazı şartları vardır. Kontağa anahtarı takarsınız, sonra çevirirsiniz vs vs. Bir araç nasıl bir görev eksik olunca hareket etmez ise din de böyledir.

  Saygılarımla…

Yorum Yaz