öksürük
Sağlık 855 views 0

Öksürük nasıl geçer ?

Öksürük, bir hastalık olmaktan çok, vücutta oluşan bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkar. Sağlıklı kişilerde de, solunum yollarında oluşan zararlı maddelerin temizlenmesini sağlayan refleks bir hareket olarak, öksürük oluşur. Genellikle solunum yollarıyla ilgili hastalıkların belirtisidir. Astım ve alerjide kuru öksürük, solunum yollarının iltihaplı durumlarında ise,  balgamlı öksürük önemli bir bulgudur.

Sağlık uzmanları, öksürüğün tam olarak nedeni bilinmeden, öksürükşurubu kullanılmaması gerektiği konusunda, hastaları uyarmaktadır. Öksürüğün giderilmesi için, evde uygulanabilecek pek çok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Burada, bunlar arasından en etkili olanları sizler için paylaşıyoruz:

*Öksürük için en etkili yöntemlerin başında, zencefil ve bal karışımı gelmektedir. Bir çorba kaşığı bal, bir çay kaşığı zencefille karıştırılıp birkaç damla da limon eklenir. Elde edilen karışım, günde 2-3 defa birer tatlı kaşığı alınmaya devam edilirse, hem göğsü yumuşatacak hem de öksürüğü azaltacaktır.

*Birkaç küçük parça zencefil, birer çay kaşığı, ıhlamur, hibiscus ve şahtere ile birlikte, bir bardak suda kaynatılır. 3-4 dakika demlendikten sonra balla tatlandırılıp ılık ılık içilir. Günde birkaç bardak içilmeye devam edilirse, kısa sürede öksürüğü giderir.

öksürük*Öksürüğün tedavisinde en etkili uygulamalardan biri de soğan suyudur. Bir orta boy soğan 5-6 parçaya bölünür ve 2 bardak suda kaynatılır. Soğanlar iyice yumuşadığında, suyu süzülüp içilir. Günde iki defa birer bardak içilmesi, her defasında taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

*Keçiboynuzuyla hazırlanan çay, özellikle, balgamlı öksürüklerin giderilmesinde çok faydalıdır. İki bardak su içine, 5-6 adet keçiboynuzu koyularak kaynatılır. Sabahları aç karnına birer bardak içilir. Özellikle, sigara alışkanlığına bağlı öksürüklerin  giderilmesinde,  bu yönetim oldukça etkilidir.

*Öksürük için evde hazırlanabilecek en kolay bir yöntem de elma çayıdır. Bir adet elma, kabuklarıyla beraber dilimlenir. Bir litre suda elmalar yumuşayana kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra içine, bir çay kaşığı toz tarçın, bir çay kaşığı toz zencefil, 2-3 adet de karanfil koyulup on dakika demlendirilir. Hazırlanan elma çayından günde 2-3 bardak ılık olarak içilirse, öksürüğü kısa zamanda geçirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir