Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır

İnsanın başına gelebilecek bir sağlık sorunu sonucunda yada kaza halinde yaralanması durumunda meydana gelebilecek teşhis ve tedavi masrafını karşılamakta olan sigortaya özel sağlık sigortası adı veriliyor. Sigorta firmaları tarafınca yapılmakta olan sigortanın kapsamı, ücretlendirme ve geçerlilik şartı insana göre farklılık gösterebilir.

Özel sağlık sigortası esnasında yapılmakta olan prim ücretlendirmesi, insanın sağlık geçmişi ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

İnsanın sağlık geçmişi açısından sigorta firmaları kişiye geçirebilecekleri risk ve genetik faktörler yönünden bütünü ile bakmaya çalışır. Bu esnada sigorta firmaları kişiyi sigortalama sırasında ücretlendirmeyi bu değerlendirmeye bakarak gerçekleştirir.

Bu değerlendirme kapsamında insanın var olan sağlık hali, geçmiş rahatsızlıkları, yaşı, kalıtsal bir sorunu olup olmadığı ve ailesel genetik faktörler gibi bütün sağlık geçmişi vardır. Bu yönde sağlık geçmişi fazla risk taşımakta olan insanların primi daha fazla oluyorken, az risk altında bulunan insanların primi daha az olacaktır.

Özel sağlık sigortasının genç yaşlarda yaptırılması daha mantıklı bir hareket olacaktır. Sigorta firmaları, sigortalı olan insanın sağlık hali ve riski ne kadar erken vakitte takip etmeye başlar ise avantajlı ücretlendirmeler sunması kuvvetle ihtimaldir.

Özel sağlık sigortası yaptırmış olan insanın seçimi ve sigorta kapsamı değişiklik gösterebilir. İnsanın istemiş olduğu sağlık kuruşunda tedavi ve teşhis sigorta firması tarafından kapsam dahilinde olmama ihtimali söz konusudur. Bu nedenle özel sağlık sigortası yaptırıyorken firmanın kısıtlama ve kapsamlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Sigorta firmaları tarafınca sunulmakta olan limitli, limitsiz ya da belli bir miktara kadar gibi avantajı bulunan teminat seçenekleri söz konusudur. Kişi bunun farkında olarak kendisini bu kapsama dahil etmesi gerekir. Normal şartlarda bilindiği üzere tedavi ücretlendirmesi ayakta ve yatatak tedavi olmak üzere değişiklik göstermektedir. Ayakta tedaviden bahsedilen doktor muayenesi, tanı tekniği, fizik tedavi, doğum ve hamilelik ile alakalı giderler ayakta tedavi kapsamına girmektedir. Sigorta firmaları anlaşmalı sağlık kurumunda var olan sağlık harcamasını izler ve hasta adına ödemesini gerçekleştirir. Bu ödemelere laboratuar, röntgen, aşı gibi harcamalar dahildir.

Özel sağlık sigortası yaptırma aşamasında olan insandan sigorta firması tarafınca şahsi belgeler, kimlik, bazı sağlık kapsamına giren muayane kontrolleri talep edilebilir. Sigorta firmalarının kişiyi değerlendirme aşaması belirli prim ücretleri talep edecek ve karşılıklı olarak anlaşılan sigortalama süreci sonuca erecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>