propolis
Sağlık 1.897 views 0

Propolis Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Propolis, arıların peteklerine yama yapacakları zaman ve peteklerini yabancı canlılardan korumak için  bir zamk olarak kullandıkları kavak ve bazı kozalaklı ağaçların tomurcuklarında bulunan reçine benzeri bir maddedir. Tıbbi kullanımı M.Ö 350’lere yunan filozofu Aristo dönemine kadar dayanır.  Yunanlar o dönemde propolis’i yara iyileşmesinde, Mısırlılar da mumyalamada kullanmışlardır.

Bal,  antik zamanlardan beri tedavi amaçlı kullanılmış en eski şifa verici besinlerden birisidir. Balın mikrop öldürücü ve anti-oksidan etkisi bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır.  Propolis’te şuana kadar izole edilmiş 300’den fazla bileşikvardır. İçerik toplanan arı kovanlarının bulunduğu coğrafya’ya ve iklim şartları ile de etkilenmektedir. Propolis’in saf olarak elde edilmesi her zaman mümkün değildir.  En fazla elde edilme şekli, arı ürünleri ve arı kovanlarından çalınma şekillerindendir.

Propolis’in rengi sarıdan kahverengiye kadar değişebilmektedir.  Arılar bu reçinemsi maddeyi ağaçlardan toplayarak kovanlarına getirirler ve peteklerinin ağzını kapatmak için kullanırlar.  Böylelikle peteğe herhangi bir canlı veya canlılar erişemez.

propolisPropolis’in kuvvetli mikrop öldürücü özelliği oldu ve güçlü antioksidan etkisi bilimsel bir gerçektir.  Arjantin’de yapılan bir bilimsel çalışmada propolis ile 12 ayrı biyo antibiyojen izole edildi ve antioksidan yani kanser karşıtı özelliği ölçülmüştür.

Propolis’ler vitaminler açısından da oldukça zengindir. E vitamini açısından oldukça zengin olmasının yanında kanserle mücadele eden en önemli vitamin çeşididir.

Propolis’i her gün kullandığınız kremlere bir damla ekleyerek veya içtiğiniz içeceklere bir damla ekleyerek içerseniz ise faydası saymak ile bitmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir