roka 1
Sağlık 906 views 0

Rokanın Faydaları

Roka

Roka; brokoli, lahana ve bürüksel lahanası gibi turpgiller ailesinin üyesi olan, çok besleyici ve faydalı bir yeşil yapraklı sebzedir. Taze rokanın keskin bir kokusu vardır. Türk mutfağında çoğunlukla salata ve makarnalarda kullanılan roka, içerdiği birçok vitamin ve mineralle sağlığımız açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Turpgiller ailesinden geldiği için bu türün özelliklerini barındıran roka çok güçlü bir anti oksidandır. Pek çok farklı enzime sahip olmanın yanında lif açısından da oldukça zengindir. Vitamin açısından en fazla A,C ve K vitamini içerir.roka 3 Ayrıca yapısında Folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve manganez gibi mineralleri de bulundurur. Protein, tiamin, B6 vitamini, çinko, bakır ve askorbik asit vitamini, riboflavin (vitamin B5), nitrat ve flavonoid de içeren roka sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir sebzedir.

Rokanın Besin Değerleri

Besin değeri çok yüksek olan roka 28 gramında

Kalori 7
Protein 1 g
Karbonhidrat 1 g
Şeker 1 g
Sodyum 8 mg

roka 1

Rokanın Faydaları

Günlük hayatımızda tükettiğimiz her türlü meyve ve sebzenin sağlığımızı korumamız açısından oldukça fazla katkısı olduğu ve yine birçok sağlık problemine yakalanma riskini düşürdüğü bilinmektedir. Rokanın tüketimi de obezite, diyabet, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca rokanın vücudumuza enerji sağladığı ve cilt sağlığına da olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

  • Kanser

Son 30 yıldır, turpgiller üzerinde yapılan çalışmalar bu gurup sebzelerin kanser riskini azalttığını göstermiştir. Rokada turpgiller ailesinden, anti oksidan açısından oldukça zengin bir sebzedir. Vücuttaki serbest radikal aktivitesini önlemede oldukça etkili bir sebze olan roka, içerdiği A vitamini ve flavonoid bileşikleri ile cilt kanseri, akciğer kanseri ve ağız kanseri gibi kanser türlerinden vücudun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca rokada limon, portakal ve greyfurt gibi kanserle savaşma konusunda oldukça etkilidir.

roka 2

  • Osteoporoz

Kemiklerin gizli düşmanı olan osteoporoz belli bir yaştan sonra herkes için tehdit oluşturur. Roka da mevcut olan yüksek oranda k vitamini kemik kırığı riskini azaltmaktadır. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, kalsiyum emilimi artırıp, kalsiyumun üriner atılımını azaltarak kemik sağlığını geliştirir. 5 adet Roka yemek günlük kalsiyum gereksinimini karşılamak için yeterlidir.

  • Diyabet

Yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda antioksidan içermektedir. Rokada alfa lipoik asit içeren bir sebze olarak strese bağlı şeker hastalığı olan hastalarda insülin duyarlılığını artırır ve kan şekerini dengeler.

  • Egzersiz ve sportif performans

Roka nitrat açısından oldukça zengindir ve uzun süre yapılan spor aktiviteleri nitrat kaybına yol açmaktadır. Roka içerdiği yüksek nitrat oranı ile sporcuların bu eksiğini kapatır.

roka 4

Rokanın Diğer Faydaları

  • Az kalorili oluşu nedeni ile kilo korumaya yardımcı olur.
  • Yüksek oranda Folik asit içerdiğinde hamilelik döneminde tercih edilen bir sebzedir.
  • Kemik sağlığı kadar beyin sağlığına da pek çok koruyucu etkisi bulunur.
  • Roka yüksek düzeyde demir ve bakır içerdiği için demir eksikliği anemisinin tedavisine ek olarak kullanılabilir.
  • İçinde yüksek oranda su bulundurduğu için özellikle yaz aylarında tüketimi vücudun susuz kalmasını önler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Roka çok faydalı bir sebze olmakla birlikte bazı durumlarda dikkatli kullanılması tavsiye edilebilir. Bu durumlardan en önemlisi; kan sulandırıcı bir ilaç kullanımında roka tüketimi dikkatli olmalıdır çünkü rokanın içerdiği yüksek oranda k vitamininin kan pıhtılaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir