Saç Uzatma Maskeleri

Normal şartlarda saç ayda 1 cm’ e yakın uzar. Yapısal farklılıklara ve saçın sağlığına göre bu uzama kimilerinde 1 cm’ i geçerken, kimilerinde çok daha az olabilir. Evde yapılan saç maskeleri mucizeler yaratıp saçlarımızın ayda 4- 5 santim uzamasını sağlamazlar. Ancak saçlarımızda oluşan kuruma kırılma kepek gibi sorunları önleyerek, sağlıklı uzamasına yardımcı olup, normalden biraz daha hızlı uzamasını sağlarlar. Saçlarınızın sağlıklı olması ve hızlı uzaması için evde kendinizin hazırlayıp uygulayabileceğiniz birçok saç uzatma maskesi yapmak mümkündür.

saç uzatma 1

Yumurta Maskesi

Yumurta protein açısından çok besleyici olmanın yanında, potasyum, D ve B12 içerir. Bu maddelerde saçınızın sağlıklı olması, kolay uzaması için anahtar görevi gören vitamin ve mineraller olarak göze çarpar.

Malzemeler: Bir saç uzatma maskesi olan yumurta maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler;  1 ya da 2 yumurta, yarım su bardağı süt, 1 limonun suyu, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı.

Yapılışı: Yumurtanın beyazı ayırdıktan sonra, zeytinyağı ve süt eklenip çırpılır. Limon suyu eklenerek tekrar homojen bir hal alana kadar karıştırılır.

Uygulama: Hazırladığınız maskeyi önce parmak uçlarınızla masaj yaparak saç diplerinize, sonrada diplerden uçlara doğru sürün. Saçınızı bir havlu, bone ya da streç ile sarıp 15- 20 dakika bekledikten sonra şampuan ile yıkayıp ılık su ile bolca kalıntı kalmayana kadar durulayın.

Bu saç uzatma maskesini haftada 2 kez kullanmak saçlarınızın sağlıklı olmasını dolayısı ile biraz daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Fıstık Ezmesi Maskesi

Oldukça hızlı bir şekilde saçların uzamasına yardımcı olduğu söylenen bu maskede oldukça fazla miktarda malzeme bulunuyor. Çok besleyici bu malzemeler saçlarımıza ve saç derisine etki ederek, yine sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmamıza yardımcı oluyor.

saç uzatma4

Malzemeler: Yarım su bardağı süt, yarım su bardağı portakal suyu, 3 çorba kaşığı fıstık ezmesi, 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı mayonez.

Yapılışı: Süt ve portakal suyunu karıştırıp içine fıstık ezmesi ve mayonezi ekliyoruz. Homojen bir karışım elde dene kadar karıştırdıktan sonra unu ekleyerek pütür kalmayacak şekilde yine iyice karıştırıyoruz.

Uygulama: Hazırlanan karışım önce saç dipleri ve derisine masaj yaparak yedirilir. Sonra tüm saça yayılır. Tüm saça sürülmesinden sonra sarılarak 15 – 20 dk. beklenir. Bol su ve şampuanla saçta artık kalmayana kadar yıkanır. Haftada bir kullanımı saçlarınızın, ihtiyacı olan tüm besinleri almasını sağlar.

saç uzatma 5

Tarçın Maskesi

Saç dökülmelerini önleyen, saç derisi hastalıklarını iyileştiren tarçın saçınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını da sağlayan bir besin. Cilt üzerinde oluşan enfeksiyona bağlı hastalıkların iyileştirilmesinde de kullanılan tarçın, saç uzatma maskeleri içinde, saçının hızlı ve sağlıklı uzamasını isteyenler için en çok tercih edilen ideal bir maske olarak göze çarpar.

Malzemeler: Tarçın maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler, 3- 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 – 2 çay kaşığı tarçındır.

Yapılışı: Zeytinyağı bir tavaya konarak kısık ateşte ılıtılır. Bir kaba alınarak içine tarçın ve bal eklenerek iyice macun haline gelene dek karıştırılır.

Uygulama: Karışım saç diplerine masaj yaparak sürülür. Karışım saçta 15 -20 dk. bekletilir. Bu süreçte saç havlu ya da bone ile kapatılır. Bekleme süresi bittikten sonra saçlar bol su ve şampuanla yıkanır. Hafta da 1 olmak üzere 4 -5 hafta kullanmak saçlarınızda gözle görülür bir fark yaratır.

Havuç Maskesi

Keratin,  fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum, A, B gurubu pek çok vitamin, C ve E vitamini içeren vitamin ve mineral açısından oldukça kuvvetli ve yararlı olan havuç saçlarımız içinde çok ideal bir besindir. Saçlarımıza uyguladığımız havuç maskesi saç dökülmelerini önleyerek, gür, sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmamızı sağlar.

saç uzatma 3

Malzemeler: 1 adet yumurta, 2 orta boy havuç, 3 bardak su ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ya da zeytin yağ.

Yapılışı: Rendelediğimiz havuçları 3 bardak su eklediğimiz tencerede yarım saat haşlıyoruz. Haşlama bittikten sonra, suyunun ılınmasını bekliyoruz. Havuç suyu ılındıktan sonra süzüp, çırptığımız yumurta ve yağ karışımını bu süzülen suya ekleyerek yine homojen bir karışım elde edene dek karıştırıyoruz.

Uygulama: Maske saç diplerine parmaklarla masaj yaparak uygulanır, böylece saç derisine iyice yedirilmesi ve saç köklerine nüfuz etmesi sağlanır. Daha sonra maskeyi tüm saça yayarak yediriyoruz. Saçımızı havlu, streç ya da bone gibi bir malzeme ile sararak 1 saat kadar bekletiyoruz. Bekleme süresi dolduğunda bol su ve şampuanla masaj yaparak yıkıyoruz. Haftada bir ya da iki kez uygulayabileceğiniz bu maskeyi, 4–5 hafta kullandıktan sonra, 4 – 5 hafta ara verip tekrar kullanmak çok daha başarılı sonuçlar verecektir.

Saçlar hem bayanlar, hem de erkekler için çok önem taşıyor. Bayanlar saçlarının hızlı uzamasını, sağlıklı görünmesini isterken, erkekler kepek problemleri ve dökülme problemleri yaşamadan sağlıklı gür ve iyi görünen saçlar istiyor. Bu ve benzeri saç uzatma maskeleri ise hem saçın hızlı uzamasına, hem de diğer saç sorunlarını çözerek sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlıyor.

En Çok Arananlar:

, , , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes