sirri sureyya onder
Biyografi 4.742 views 0

Sırrı Süreyya Önder Hayatı

1962 Adıyaman’da Türkmen bir ailede dünyaya gelerek dört kardeşiyle birlikte yaşadı. Daha sekiz yaşında iken babasını siroz hastalığından kaybettikten sonra annesi ve kardeşleriyle birlikte dedesinin evine taşınan Sırrı Süreyya Önder çalışma hayatına atılmak zorunda kalmıştır. Bir fotoğrafçının yanında çalışma hayatına başlamış ve burada hayata bakış açısı değişmiştir. Kısa bir süre mevsimlik işçi olarak çalıştıktan sonra, kirvesi durumuna üzülmüş ve oğlu ile birlikte Süreyya Önder’e bir oto lastik dükkanı açarak Adıyaman da bir süre bu işi yapmıştır.

Eğitim Yılları

1978 yılında Aralık ayında Maraş katliamını protesto ederken, Adıyaman Lisesi, Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Süreyya Önder 7 yıl kadar hapis cezasına çarptırılarak, farklı hapishanelerde cezası infaz edilmiştir. Çıktıktan sonra ise yüksek öğrenimi için Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne gitmiştir. Çalışma zorunluluğu olduğu için bu bölümü seçen Süreyya Önder, Üniversite tercihlerinde sadece bir tercih yapmıştır. Bu bölümü seçmede ki amacı ise devamlılık zorunluğu olmaması idi. Bu şekilde hem çalışacak hem de rahatlıkla okuyacak idi.

sirri sureyya onderSiyasi Yaşamı ve Siyasete Girişi

Üniversite öğrencisi olduğu zamanlar da politik olaylara katılmış ve polis tarafından aranır bir hale geldiği için Ankaranın Nato yolu Tuzlu Çayır, Ege Mahallesi, Kayaş bölgelerinde devrimci faaliyetler yürütmüştür. Dağıtarak, insanların ev sahibi olmasını sağlamıştır. Devlete ait arsalar olmasına rağmen arsa satışı yapmıştır.Halka arsa 12 Eylül darbesi bulunduğunda bu gece kondu bölgelerinde yaşamakta idi, geceleri ise pavyonda saz çalarak, kendisini polise karşı kamufle etmekte idi, Dilberay’ın arkasında saz çalmıştır.

Afişlerle aranmaya başladığı zamanlar da Ankara Altındağ ilçesinde dağ yamacında bir gecekonduda yaşıyordu ve hafta da sadece bir gün çinçin pazarına ihtiyacını almak için çıkıyordu. Adıyamanlı bir arkadaşı ile beraber işkence görmüşlerdir. O güne ve o ana tanık olması ile evini tek o arkadaşa söylemiştir ve arkadaşı yakalanınca evini kısa bir süre de söyleyerek Süreyya Önder’in yakalanmasına sebep olmuştur. Yılbaşı gecesi olan bu olay Derinleştirme ve Araştırma Laboratuvarına götürülerek 105 gün işkenceli sorgulara alınmıştır. 105 gün sonunda çıkarak Mamak ilçesine dönmüştür.

2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçilmiştir. 2014 Türkiye Yerel Seçimerinde HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu. 2015 genel seçimlerinde Ankara milletvekili seçilerek ikinci kez TBMM’de milletvekili olmaya hak kazanmıştır.

Sinema ve Yazarlık
Sinema yönetmenliği ve yazarlık yapmış, Radikal ve Bugün Gazetelerinde köşe yazarlığı görevini üstlenmiştir. Sırrı Süreyya Önder ayrıca senaryo yazarlığı, oyunculuk, yönetmenlik yapmıştır. Hala aktif olarak Sinema filmlerinde oyunculuk yapmaktadır.

Filmografi ve Ödüller

buyutec.net sirri sureyya(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

 

 

 

 

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C4%B1rr%C4%B1_S%C3%BCreyya_%C3%96nder

 

 

 

 

 

Not: Kaynak gösterilerek özgürce paylaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir