sosyal medya
Teknoloji 1.238 views 0

Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal Medyanın Zararları, Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık hemen hemen her evde bilgisayar ve internet bulunuyor. Artık sadece birkaç tıklama ile istediğimiz her şeyi gerçekleştirebiliyoruz. Alışveriş yapabiliyoruz, fatura ödeyebiliyoruz, ödevlerimizi yapabiliyoruz, kendimize yeni arkadaşlar bulabiliyoruz. Fakat bunları yaparken neleri kazandığınızı ve neleri kaybettiğinizi hiç düşünmüyoruz.

İnternet ile artık arkadaşlık kavramı sosyal ağlara yani sanal ortama taşındı. İnsanlar artık gezme eylemini bile internet ortamında yapar oldular. Bu sosyallik değil aksine körelen bir asosyallik kazandırmaya başladı.

Sosyal medyanın şüphesiz ki birçok ortamı mevcut. Ancak çok fazla bilgi kirliliğinin olması ve paylaşılan her bilgiye doğrudan inanan kullanıcıları yanlış yönlenmesi ve yanlış bilginin tekrar doğru bilgiyle ulaşması çok zor olduğundan; bireyleri cehalete doğru itilmekte. Photoshop ile kesilip biçilmiş fotoğraflar kişilere yapılan saldırılar gibi daha birçok örnek bu gibi durumlar için sayılabilir.

Sosyal Medya ve Psikoloji

Sosyal medyada her paylaşılan yazı ve fotoğraf; beğeni toplayıp yorumlanması ile değerlendiriliyor. Kişiler için bu oldukça önemli ve yapılan araştırmalara göre sosyal paylaşım siteleri aslında insanların psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerinin arasına, sosyal paylaşım sitelerini de ekleyebilirsiniz. Buna sosyal platformlardaki oyun bağımlıları da dahil.

Bir başka araştırmaya göre; tıpkı alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddeleri bıraktıklarında vücutlarında meydana gelen tepkileri; internetten uzaklaştırılan insanların da gösterdikleri gözlemlenmektedir. Agresif ve depresif davranışların yanı sıra insanlarla iletişim kuramama gibi ciddi problemler oluşmaktadır. Günümüzde sosyal medya ve internet bağımlılarına özel psikolojik uygulamalar yapılmaya başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir