telefon
Teknoloji 1.426 views 0

Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır ?

Modern dünyamızın en fazla kullanılan araçlarından biride cep telefonlarıdır. Teknolojinin gelişmesi ile telefonların hayatımızdaki yeri her geçen gün daha da artmaktadır. Bilindiği gibi telefonları artık yalnızca arama ve mesaj atmak için değil çoğu amaç için kullanılmaya başladı. Artık insanlar telefonları ile anı yakalayarak, fotoğraf çekip anılarını ölümsüzleştirebiliyor. Özellikle çağın teknolojisi vasıtası ile cep telefonları internet bağlantısı kurup çoğu sosyal ağa bağlantı yapabiliyor. Bunun yanı sıra cep telefonlarında birbirinden hoş, keyifli oyunlar oynamak mümkün olabilir. Hal böyle olunca cep telefonlarını çoluk çocuk demeden, yediden yetmişe hernet elinden düşmeyen araçlar olma ilavetenlığını yakalıyor. Ama bazı durumlarda ufak bir dikkatsizlik sonucunda, cep telefonlarımızı biranda suyun içerisinde bulabiliriz. Cep telefonu kullanıcılarının yaptıkları en büyük dikkatsizliklerden biri telefonlarını denize düşürmektir. Bir diğer dikkatsizlikleri ise içilen içeceklerin telefonun üzerine dökülmesidir. Suya dayanıksız olan cep telefonları, kullanıcılara son derece zor anlar yaşatmaktadır. Sigorta şirketlerinin teknolojik alanda en fazla hasar aldıkları problemlerdan biri telefonun suya düşmesidir.

telefon
Cep Telefonum Suya Düşerse ?

Bilindiği gibi cep telefonların hayatımızın vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Son moda telefonlar her ne kadar teknoloji harikası olsa da su konusu ile ilgili son derece titiztır. Cep telefonları suya dayanıklı olmadıklarından bütün sıvılardan uzak bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Aksi takdirde zarar görebilir ve kullanıma sahipaksız hale gelebilmektedir. Kullanıcılar böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında ne yapacağını bilmez bir halde panik durumu yaşarlar. Bu panik vasıtası ile yanlış programlar içerisine girip telefonu daha beter bir konuma sokarlar. İşte bu gibi problemleri yaşamamak ve cep telefonunuzun başına gelecek herhangi bir sıvı darbeye karşı güvenliğini sağlamak için yapılması gereken kolay ve basit programlar vardır. Şimdi hep beraber cep telefonunuzun bir biçimde suyla temas ettiğini ya da suya düşmüş olduğunu varsayalım… Ne yaparsınız? İlk akla gelen müdahalelerden biri şüphesiz telefonu peçeteyle silmektir. Bir diğer akla gelen ilk davranış hallerinden biri ise telefonu parçalarından ayırıp bataryayı çıkartmaktır.


Cep Telefonunu Sudan Kurtarmak İçin Yapılacaklar

Cep telefonunuz suyla temas etmişse (su, çay, kahve, meyve suyu) veya farklı nedenlerden dolayı suya düşmüşse (havuz, deniz, tuvalet) genelde insanlarda şok etkisi yaratır. Dolayısıyla ne yapacağını bilmez bir halde reaksiyonsiz kalabilmektedir. Ancak müdahalede gecikilmemelidir. Telefon hemen sudan menfaatilmalıdır. Telefon derhal kurulanmalıdır. Çok geciktirilmeden telefon parçalara ayrıştırılarak bataryasından menfaatilmalıdır. İyice kurulanarak hava ile temas sağlanarak kuruması beklenmesi gerekmelidir. Bunun yanı sıra telefonun şarj, kulaklık girişlerinden su girmesi sebebiyle suyun daha da içeri kaçması büyük ihtimalledir. Bu deliklerden suyun iyice çıktığına emin olmak gerekir. Ardından cep telefonunuzu geniş bir kapta pirinç üzerine yatırmanız gereklidir. Cep telefonlarının kurtarıcısı gibi görünen pirinç telefonunuzun kurumasına yardımcı olacaktır. Cep telefonunuz en az 48 saat boyunca pirinç dolu kap içersinde tutmalısınız. 48 saat dolduğunda şayet hala telearka planda su akıntısı ya da nem var ise bir 24 saat kadar pirinç dolu kapta beklemesinde yarar vardır. Ancak bu tekniklerin ne kadar fayda sağladığı pekte bilinmemektedir. Telefonunuzun tekrar çalışması tamamıyla sizin şansınız ile alakalı bir durumdur. Ancak bu teknikler yapılsa bile çoğu telefon su yüzünden kullanışsız hale geldiği bilinmektedir. Suya düşmüş telefonlar kurtarılsa bile öncesi kadar iyi çalışmamakta olduğu da gözlenmektedir. Genellikle bu telefonların ekran kartlarında son derece ciddi problemler yaşanmaktadır. Eğer suya düşmüş bir telefonunuz varsa ve pirinç tekniği telefona olumlu sonuç vermiyorsa yeni bir telefon edinmeniz çok mantıklı olur. Yaptıracağınız teknolojik tamirler ile astarı yüzünden daha pahalıya gelmektedir.

 

 

 

Kaynak: Bilgiustam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir