windows-8
Teknoloji 1.471 views 0

Windows 8 Bilinmesi Gereken Özellikleri

Windows 8 işletim sisteminin diğer versiyonlara oranla daha değişik bir arayüzü vardır. Mobil ve dokunmatik cihazlarda da tercih edilebilen bu sistem, buna göre tasarlanmıştır. Windows’un eski sürümlerine alışmış olanlar için Windows 8’e ilk geçişte zorluk çekebilirler. Bu nedenle Windows 8 kullanmaya yeni başlamış olan kişilerin bilmeleri gereken bazı önemli noktalar söz konusu.

Windows 8 Win+x

Windows 8 işletim sisteminde, eski sürümlerin tamamında bulunan başlat menüsü yoktur. Windows tuşuna basıldığı zaman herhangi bir şey açılmaz. Windows 8 de program kaldırma, klavye ayarı yapma gibi işlemler için ekranın sol bölümüne tıklamanız veya Windows tuşu +x kısayolunu kullanmanız gerekmekte.

Windows 8 Program Kaldırma

Windows 8 işletim sisteminde program kaldırmak diğer sürümlere göre daha basittir. Program çalıştırmak için canlı kutucuklar özelliğini tercih edebilirsiniz. Program kaldırmak için de programın kutucuğuna sağ tıklayın. Ardından kaldıra tıklayın. Program kaldırma penceresine gideceksiniz. Açılan pencereden istediğiniz programı silebilirsiniz.

Windows 8 Kilit Ekranını Devre Dışı Bırakma

Windows 8 işletim sisteminde kilit ekranı dokunmatik olmayan bilgisayarlarda işe yaramamakta. Bu ekranın kapatılması en doğru tercih olacaktır. Bunu yapmak için win+R kısayolunu tercih edebilirsiniz. Açılacak olan satıra “gpedit.msc” yazarak enter tuşuna basın. Bilgisayar yapılandırma-yönetim şablonları-denetim masası-kişiselleştirme bölümüne girin. Daha sonra kilit ekranını görüntüle seçeneğine tıklayın. Ardından devre dışı bırakıldı kutucuğuna işaret koyarak yaptığınız değişikliği onaylayın.

Windows 8 Kapatma

Windows 8 işletim sisteminde başlat menüsü bulunmadığından kapatma seçeneği eski sürümlerde olan yerde değildir. Windows  8’i kapatabilmek için ekranın sağ alt bölümünde yer alan menüyü tercih edebilirsiniz. Masaüstünde iken alt+f4 tuşları ile Windows kapatma penceresini bulabilirsiniz.

Windows 8 Çalışan Programları Düzenleme

Bu işletim sisteminin ilk açılışında ne kadar fazla program çalışıyor ise başlangıç süresi o kadar artabilmekte. Başlangıç programlarını görme ve yönetme için görev yöneticisi tercih edilebilir. Bunu yapmak için görev yöneticisini çalıştırın ve başlangıç bölümüne tıklamanın ardından programları tercihinize göre düzenleme işlemini yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir