Anne & Bebek

11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?

11 aylık bebek gelişimi, on bir aylık bebek neler yapar? konusunu inceleyelim. 11 aylık bebek, nerede ise bir yaşına girecek olan bebeğiniz artık birçok şeyi kavrıyor, birçok hareketi kolaylıkla yapabiliyor ve sizi anlayarak, kendini de anlatmaya çalışıyor. Uzun süredir gelişim gösteren ve çok uzun yıllar daha bu gelişime devam edecek bebekler, ilk yıl sonrasında daha rahat ve öğrenmeye daha istekli şekilde devam edecektir. Bebek gelişimi evrelerinden 11. Ayda karşımıza çıkacak bebek davranışları şu şekillerde olmaktadır.

Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?

Artık daha seri şekilde hareket edecek ve emekleme evrelerini yavaş yavaş terk edecektir. Ayakları üzerine daha sağlam basan ve duruş pozisyonunu dengede tutmaya çalışan bebekler, artık evin içerisinde birçok alana kendi başlarına gidecek ve bundan da büyük keyif alacaklardır.

Parmaklarını kullanması artmıştır. Artık birçok nesneyi rahatlıkla tutabilir ve ilk zamanlardakinden daha uzağa fırlatabilir. Her şeyi eline almak isteyebilir. Aldığı nesneleri önce gözüyle inceler, sağına soluna bakar ve sonrasında ağzına götürebilir. Yakın aile üyelerine gider ve onlara kendini sevdirir. Yarım bardak suyu kendi başına içebilir. Kendince bir dil geliştirmiştir, kısıtlı kelimelerle anlaşmaya çalışır. Ancak daha çok gösterecek ve istediği şeyi almada daha hızlı hareket edilmesini isteyecektir. Hayat onun için yeni hızlanmaya başlıyor ve bu hızı da sonuna kadar kullanmak istiyor. Bu dönemlerde onun üstüne çok düşeceğinizi biliyoruz. Ancak hareket etmekten kesinlikle kısıtlamayın. Bırakın tutunsun, kalksın, adım atsın ve düşecekse de düşsün. Sizin yapmanız gereken tek şey düştükten sonra zarar gelmesini önlemektir. Bunun için de ev içerisini tamamen onun yaşam alanı olarak düzenleyin.

11 aylık bebek gelişim süreçlerinde en sık rastlanan durumlardan biri de bebeklerin taklit yeteneklerinin ortaya çıkmasıdır. Çoğu şeyi rol model olarak aldığı annesi ve babasından öğrenir. Sizin sıklıkla yaptığınız şeyleri yapar ve taklit etmeye çalışır. Örneğin sürekli ona parmak sallıyor veya ‘Cee’ oyunu yapıyorsanız o da size karşı bu hareketleri yapacaktır.

Bebeğimin Konuşmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Geçen bunca zaman sonrasında konuşmaya daha çok yaklaştı. İlk zamanlardaki gibi isteklerini artık ağlayarak değil, sesler çıkartarak sağlıyor. Acele etmemeli ve iyi bir şekilde konuşması için sizin de üstünüze düşen görevler olduğunu unutmamalısınız. 11 aylık bebeklerin konuşması için yapılacaklar noktasında ilk sırada, bebeğinize her şeyin adını söyleyerek başlayın. Yaptırdığınız her eylemde veya eline aldığı her nesnede, ona bunun adını söyleyin ve bundan hiçbir zaman vazgeçmeyin.

Söylediklerini kesinlikle dinleyin ve söylediklerine karşılık ona cevap verin. Bazı durumlarda sinirli çıkışlar yapabilir. Bu gibi durumlarda onun tepkilerine göre cevaplar verin ve onu önemsediğinizi belli edin. Çıkarttığı seslerde veya gösterişlerinde ne istediğiniz siz cümlelere dökerek yaklaşın. Örneğin ‘topu mu istiyorsun’, ‘susadın mı’, acıktın mı, baba geliyor mu? Gibi cümlelerle ne anlatmak istediğini siz anlamlandırmaya çalışın.

11 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Geçen aylarda olduğu gibi bu ayda sofranızdaki yerini almalıdır. Anne sütü dışında ek gıdalar verebilir ve bu gıdaları kendisin yemesini sağlayabilirsiniz. Yutkunma ve çiğneme becerileri yeterince gelişme göstermiştir. Geçtiğimiz aylara göre daha pütürlü gıdalar verebilirsiniz. Özellikle meyve yemesine özen gösterin. Kendi eline vereceğiniz; şeftali, karpuz, kavun ve muz gibi yumuşak meyveler oldukça beğenecekleri tatlar olacaktır. 11 aylık bebeğin beslenmesi için doktorunuzla görüşebilir ve bebeğinizin fiziksel gelişimi için en uygun olan beslenme programlarını oluşturabilirsiniz.

Televizyondan ve Tabletlerden Uzak Tutun

Birçok anne, bebeğinin oyalanması, vakit geçirmesi ve kendisinin de bu arada ev işlerini yapması için bebeğini televizyon karşısına oturtuyor veya tablette çizgi filmler açarak önlerine bırakıyor. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. İlerleyen dönemlerde beyin tembelliğine yol açacak ve çocukluk dönemlerinin zorlu geçmesine neden olacaktır. Sizin tek işiniz bebeğinizin sağlıklı ve iyi bir şekilde gelişimi olmalıdır. Her an onunla ilgilenmeyi ve onun odak noktası olduğunu unutmayın.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı