Eğitim

Teknolojinin Zararları Nelerdir? (Maddeler Halinde)

Teknoloji denilen icat teknolojinin zararları başta olmak üzere yeniliklere sebep oldu. Bunların ardı sıra teknolojinin zararları nelerdir konusunu incelemek gerekir. Başta yeniliklerin ve gelişimlerin insanların hayatını kolaylaştıracak bir şekilde olması anlamına gelen genel bir kavramdır.

Günden güne gelişen bu teknoloji insan hayatını zora sokabilecek zararlar içeriyor mu ? Teknolojinin yararı kadar zararı da çoktur. Doğanın temel unsurları olan ; hava, su, ve toprak üstünde çok olumsuz etkileri bulunabilir. Teknoloji gelişmesi ile beraber oldukça zararlı yanları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunları engellemek oldukça zordur.

Teknolojinin Zararları Kısaca

 1. Trafiğe her yıl çok fazla araç çıkmakta. Bu araçların yaydıkları egsoz dumanları ozon tabakasının incelmesine neden oluyor.
 2. Ormanlardaki ağaçlar ; kağıt üretmek için, toprak genişletmek amacıyla denetimsizce ve düzensiz bir şekilde kesiliyorlar. Ağaçların gündüz vaktinde oksijenli solun yaparak havaya oksikenli hava yapması kısıtlanıyor.
 3. Fabrika bacasından çıkan zehirli gazlar atmosferi çok fazla kirletmekte ve bu gazlar oksijen oranını azaltmakta. Havanın kirli olması sonucunda asit yağmuru olarak bu hava toprağa iniyor ve toprağıda etkileyebiliyor.
 4. Fabrikalardan atılan arsenik, siyanur ve fenol gibi toksitlerin sulara karışması,
 5. Tankerler veya borularla taşınan petrolün suya karışmasıi
 6. norganit tuzlar, ziraat ilaçları ve yapay organik kimyasalların suya karışması
 7. Radyoaktivitenin etkisi yani: Nükleer enerji santralleri, çeşitli nükleer denemeler, tıbbi içerikli üretimler ve çeşitli endüstri tipi üretimleri, radyoaktif maddeye sahip hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Böylece bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak ve kansere neden olmak gibi sorunlara yol açar.

  Teknolojinin Zararları Nelerdir? (Maddeler Halinde)
  Teknolojinin Zararları Nelerdir? (Maddeler Halinde)

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

 1. Teknolojinin zararları oldukça fazla olduğu durumlar mevcuttur fakat bazı teknolojik ürünler elektrik ile çalışmaktadır. Elektrikle çalışan bütün aletler bir elektromanyetik alan oluşturmaktadır. İnsanların beynininde kendisine ait bir elektromanyetik alanı bulunmaktadır. Bu yüzden gündelik hayatta kullanılan herhangi bir elektrikli alet insanları kötü yönde etkiler.
 2. Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.
  Teknolojinin yararları için TIKLAYIN
 3. Benzer şekilde yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemeye göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir.
 4. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokuları olarak açıklanmıştır.
 5. Yani gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz. Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim.

Güncelleme: 14.02.2019

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. hey ödevini yaptim ama kısa olsaydı daha iyiydi bence

 2. Güzeldi münazara dersimiz içinde lazımdı teşekkür ederim

 3. Adam bildiğiniz şeyi niye yazıp sayfayı doldursun yok bilgisayar yok telefon yok şey bide fazla diyonuz ödev mi yapıyon cezalı olduğun için mi yazıyon emek var emek

 4. Çok kötüydü kusura bakmayın 😥👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎🏿👎👎👎

 5. Güzel olmuş,Türkçe dersinde münazara yapacağız da onun için araştırıyorum…

 6. Çok işime yaradı münazara vardı emeğinize sağlık tsk

 7. Güzel bir site fakat teknolojinin tek zararı çevreye değil 😉

 8. Bence çok iyi değil hiç telefon yada bilgisayardan bahsedilmemiş asıl başlıcaları onlar(özür dilerim lütfen yanlış anlamayın)

 9. yaaa yaşasın kesin yüz alıcam sunumdan çok teşekkürler hepinize

 10. Çok güzel sizin sayenizde odevimi yaptım ama biraz kısa olsaydı iyi olurdu B-)

 11. gerçekten çok güzel olmuş. ama biraz daha kısa olabilirdi bence

 12. çok güzel çok işime yaradı projeden 100 aldım emeğinize sağlık çok güzel omuş

 13. Teknolojinin zararları ile ilgili güzel bilgiler yazmışsınız. Oldukça güzel ve çok işime yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı