Anne & Bebek

12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

On iki aylık bebek ne yapar veya 12 aylık bebek gelişimi, bu konu bir bebek için oldukça önemlidir. Bebeklik döneminin ilk yılı tamamlanmak üzere… Doğumdan bu yana geçen 12 aylık süreç içerisinde oldukça gelişen ve büyüyen bebekler, bu büyüme ve gelişme süreçlerini devam ettirecektir. Sizin desteğinize, ilginize ve sevginize hala çok ihtiyaçları var. İşte, 12 aylık bebek gelişimi evreleri…

Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

Gün geçtikçe büyüyen ve büyüdükçe de istekleri, beklentileri ve hareketleri değişen bebekler artık en hızlı olacakları döneme yavaş yavaş giriyorlar. 12 aylık bebek gelişimi evrelerinde en çok rastlanan davranış gelişimleri ise şu şekillerde olacaktır:

Artık eşyalara daha az tutunarak yürümeye başlamıştır. Sokakta elinden tutuğunuzda adımlar atabilir. Boyuna uygun yüksekliklere tırmanmaya çalışabilir ve yine kısa yüksekliklerden inmek için çabalayabilir.

Artık merak alanı genişlemiş ve ev içindeki birçok noktayı karıştırır hale gelmiştir. Gücü yettiği çekmeceleri açacak ve içerisindeki her şeyi dağıtacaktır. Bu onun merak duygusunu geliştirmesi ve isteklerinin peşinden gitmesi adına oldukça önemlidir.

Artık ona işaret etmeden sadece söyleyerek birçok şeyi yapmasını veya yapmamasını sağlayabilirsiniz. Olumlu ve olumsuz tüm cümleleri anlayacaktır. Ancak yapıp yapmamak yine kendine kalacaktır. Genellikle de yapmayacak ve kendi başına öğrenmeye devam edecektir.

Örneğin eskiden evlerde bulunan sobalar her bebeğin elinin ayağının, bir yerinin yanmasına neden olmuştur. Siz ne kadar cızz, yanarsın, acır, uf olur gibi cümleler kursanız da bebekler her şeyi kendi deneyecektir. Gidip sıcak bir yüzeye elini vurabilir. Bundan dolayı acı çekebilir ve sonrasında o şeye elini vurmaması gerektiğini öğrenir.

Bu dönemde anne ve babaya olan bağlılığı daha çok artar. Yabancılara kesinlikle gitmez ve bu durumlarda ağlayarak annesini ister. Anne ve babayı daha çok tanır ve kalabalık içinde bile ayırt edebilir. Hani, anne nerede dendiğinde kalabalık gruplar içinde bile gözleriyle anneyi bulur ve eğer gidebilecek durumdaysa yardım almadan gidebilir. Gidemeyecek bir pozisyonda ise ağlayarak annenin kendisini almasını sağlar.

12 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Artık her şeyi verebilirsiniz. Belli oranlarda bebeğinizin tüm gıdaları denemesini sağlayabilirsiniz. Ancak anne sütü kesmemeniz öneriliyor. Belli bir rahatsızlık durumu söz konusu değilse hiçbir şekilde anne sütü kesilmemeli ve ek gıdalarla desteklenmelidir. Özellikle de kendi başına yiyebileceği gıdalar eline verilmeli ve gün içinde bu yemekleri tüketmelidir. Çok özel olmayan yemekleriniz dışında tüm öğünleri sizinle birlikte yiyebilir. Hatta baharatsız ve tuzsuz olmak koşuluyla kendi yemekleriniz den verebilirsiniz. 12 aylık bebeğin beslenmesi için önemli olan tek besin kaynağı hala anne sütüdür.

12 Aylık Bebeğin Sütten Kesilmesi

Normalde uzmanlar ilk 24 ay boyunca anne sütünün önemli olduğunu belirtiyor. İlk altı ay zorunlu olarak tüketilen anne sütü diğer dönemlerde de tüketilebilir. Meme emmek bebekler için sadece karın doyurucu bir işlev sağlamaz. Aynı zamanda emme onları rahatlatır ve güvende olmalarını sağlar. Doğar doğmaz bildikleri emme eylemini uzun süre bırakamazlar. Bu yüzden de kontrollü ve uzman bilgisi dahilinde bebeklerin sütten kesilmesi daha doğru bir yöntem olacaktır. Bebeğiniz için en iyi sütten kesme yöntemini bulmalı ve bunu uygulamalısınız. Birden bire sütten kesilen bebeklerde parmak emme veya buldukları nesneleri ağzına götürerek emmeye çalışma daha fazla görülmektedir.

Bebeğinizin İlk Doğum Gününü Kutlamaya Hazırlanın

Hem stresli hem de keyifli şekilde geçen bir yılın ardından, bebeğinizin ilk yaş günü partisini yapabilirsiniz. Bu gibi etkinlikler bebeklerin zihinsel ve sosyal gelişimlerinde oldukça etkili olacaktır. Diğer aile üyeleriyle bir araya gelmek veya yaşıtlarıyla buluşmak bilişsel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bebeğinizin ilk doğum gününden fotoğraflar ve videolar ileri ki yıllarda sık sık bakacağınız ve eski günleri yad edeceğiniz görüntüler olacaktır.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı