Genel Kültür

Fırın Nasıl Çalışır ?

Fırın kullanılmaya başlamadan önce saatinin ayarlanması gerekmektedir. Aksi halde fırın çalışmaz. Saat, pişirme süresini ayarlama ve alarm için kullanılması gereken bir özelliktir. Pişirme esnasında saatle tam otomatik programlama, yarı otomatik programlama ve programsız pişirme yapılabilir.

Tam otomatik Programlama; Örnek verecek olursak akşam saat 8’de hazır olmasını ve 2 saat pişirme yapmayı istiyorsanız, pişirme bitiş saatini 8 ve pişirme süresini de 2 sat olarak ayarlandığı zaman fırın 6’da pişirmeye başlar ve saat 8’de istenilmiş olan saatte kendi kendine kapanır.

Yarı otomatik Programlama; Örnek verecek olursak, o sırada saat 4 ise fırın bu tür programlama yöntemi ile hemen çalışmaya başlar ve 2 saatlik pişirme sürecinin ardından, yani saat 6’da kendi kendine kapanır.

Programsız Pişirme; Fırın saatine herhangi bir bitme saati ve pişirme süresi tanıtmadan, saatin devre dışı bırakılmış olduğu bir tür yöntemdir. Saat otomatik konumuna geldiği zaman pişirme işlemi başlatılır. İstenilmiş olan süre bittiği zaman, ısıtıcı kumanda düğmesi sıfır konumuna getirilip pişirme işlemi bitirilir.

Fırın Alt Kısmı Hangi Amaçla Kullanılır ?
Sıcak yemeği bekletmek için kullanılmaktadır. Önceden hazırlanmış olan bir yemeği, fırında başka bir yemek pişirme esnasında, bu bölmede sıcak tutulabilir.

Otomatik Ateşleme Nedir?
Ateşlemek içni farklı bir çakmak düğmesi yoktur. Ocak düğmesi, ileri bastırıp çevrildiği zaman ocaklar kendi kendine yanar.

Elektrikli Ocak Nasıl Çalışır?
Fırın eğer saatliyse, saat ayarı yapılmadan önce elektrik ocağı çalışmaz. Saatli fırın elektrik ocağını, belli bir saatte ısıtmaya başlayabilmesi için programlar.

Fırın Yemeğinin Altı ve Üstü Nasıl Eşit Pişirilir?
Her yiyeceğin pişme sıcaklık ve süresi değişiklik gösterir. Pişirme esnasında kullanma kılavuzunda önerilmiş olduğu gibi, tepsileri uygun raflara koyarak uygun pişirme süresi seçilmesi gerekir. Bazı yiyeceklerin altının ve üstünün eşit pişirmesi için rafı değiştirmek gerekir. Fırın kapağı açıldığı zaman ısı kaybı meydana gelir. Bu durum da pişirme ortamına zarar verir. Pişme süresi boyunca fırın kapağı mümkün olduğu kadar açılmaması gerekir. Özellikle kabartma gereği olan hamur işlerinde yüzeyin kızarma oranının görmek için, fırın kapağının yalnızca pişme süresinin bitmesine yakın açılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı