BüyüteçNet

Beş Duyu Organımız Ve Görevleri Nelerdir ?

Beş Duyu Organımız Ve Görevleri Nelerdir ?
 • Eğitim
 • 2 YORUM
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 13 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,31. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
  Loading...

İnsanda beş tane duyu organı vardır. Bunlar Göz, Burun, Deri, Dil ve Kulaktır. Bu duyu organlarının herbirinin ayrı ayrı görevleri vardır.

Gözün Görevi ; Göz insanlarda ve her canlıda görme organıdır. Yani dünyaya açılan pencere adıda verilebilir. Bazı göz hastalıkları zamanla oluşabilir. Bunlar uzağı görememe, yakını görememe, katarakt, gece körlüğü, renk körlüğü ve göz çıbanı gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Kulağın Görevleri ; Kulak İnsanlarda ve diğer canlılarda işitme işlevini yapan bir organdır. Kulak 3 kısımda oluşur. Dış kulak, ortakulak ve iç kulak. Dış kulak sesleri toplamaya yarar. Kulak yoluyla sesleri orta kulağa ve oradanda çekiç, örs ve özengi sayesinde iç kulağa gönderir. İç kulağa gelen sesler salyangoz adı verilen sinir uçları ilke beyne gelir.

Burunun Görevleri ; Burun insanlarda ve diğer canlılarda koku ve nefes almaya yarayan bir organdır.

Dilin Görevleri; Dil insanlarda ve diğer canlılarda tad almaya yarayan bir organdır. Ayrıca konuşmayada yarar.

Derinin Görevleri; Deri dokunma duygusudur. Sıcağı, soğuğu, acıyı, sert ve yumuşaklığı, düzlüğü, pürüzlü yüzeyleri deri yardımıyla anlarız.Deri vücudun hava almasınıda sağlar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. baba reis dedi ki:

  bide 5 duyu organıymıs

 2. baba reis dedi ki:

  bok sey veriyosunuz dili niye söylenmıiidimmiz

BİR YORUM YAZ