Eğitim

5 Duyu Organımız Ve Görevleri Nelerdir? | 3. Sınıf Fen Bilimleri

Duyu organlarımız toplamda beş tanedir.Yani 5 duyu organımız bulunur. Duyu oranlarını sayamka gerekirse Göz, Burun, Deri, Dil ve Kulaktır. Bu duyu organlarının herbirinin ayrı ayrı görevleri vardır. Her bir duyu organının farklı görevi bulunmakta olup, bu görevi diğerlerinden bağımsız bir şekilde icra etmektedir.

Duyu Organlarımız ve Görevleri

1. Duyu Organı: Göz

Göz insanlarda ve her canlıda görme organıdır. Yani dünyaya açılan pencere adıda verilebilir. Bazı göz hastalıkları zamanla oluşabilir. Bunlar uzağı görememe, yakını görememe, katarakt, gece körlüğü, renk körlüğü ve göz çıbanı gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

2. Duyu Organı: Kulak

Kulak İnsanlarda ve diğer canlılarda işitme işlevini yapan bir organdır. Kulak 3 kısımda oluşur. Dış kulak, ortakulak ve iç kulak. Dış kulak sesleri toplamaya yarar. Kulak yoluyla sesleri orta kulağa ve oradanda çekiç, örs ve özengi sayesinde iç kulağa gönderir. İç kulağa gelen sesler salyangoz adı verilen sinir uçları ilke beyne gelir.

3. Duyu Organı: Burun

Burun insanlarda ve diğer canlılarda koku ve nefes almaya yarayan bir organdır. Fakat bir koku olan ortamda sürekli kalındığı zaman o kokuyu artık hissetmeyiz. Bunun sebebi ise koku almamıza yarayan reseptörler vardır. Bu reseptörler beyine kimyasal salgı göndererek bu koku hakkında bilgi verir. Bir süre sonra bu kimyasal bittiği için beyine gönderilen bilgi durur ve kokuyu artık algılamamaya başlarız.

4. Duyu Organı: Dil

Dil insanlarda ve diğer canlılarda tad almaya yarayan bir organdır. Ayrıca konuşmayada yarar. Dil parmak izi gibi her insan için eşsiz yaratılmıştır. Bunun için dil ile ilgili çalışmalar yapılmakta olup, özel kimlik doğrulama yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

5. Duyu Organı: Deri

Deri dokunma duygusudur. Sıcağı, soğuğu, acıyı, sert ve yumuşaklığı, düzlüğü, pürüzlü yüzeyleri deri yardımıyla anlarız. Deri vücudun hava almasınıda sağlar. Deri üzerinde bulunan izler eşsizdir. Özellikle parmak izi herkese özgüdür. Dünya da 7 milyar insan bulunmasına rağmen, her insanın parmak izi ayrıdır. Bu nedenle kimlik doğrulama işlemlerinde genellikle parmak izi kullanmılmaktadır.

Görüldüğü gibi 5 duyu organımız bulunmaktadır. Bu duyu oranlarının hepsinin farklı görevi ve işlevi bulunmaktadır. Daha detaylı incelemek istersek sayfalarca bilgiye ulaşabiliriz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı