BüyüteçNet

Mıknatıs Nerelerde Kullanılır ?

Mıknatısta yükler düzgün sıralanmıştır. Bir ucu eksi, diğer ucu ise artıdır.Fakat bu şekilde olmasına rağmen her maddeyi çekmezler.

Mıknatısı bir tane maddeye sürttüğünüzde o madde mıknatıslık özelliği kazanıyor ise bu maddeye mıknatısın çektiği madde, sürttüğünüzde mıknatıs özelliği kazanıyor ise maddeye mıknatısın çekemedi madde adı verilir.

Toplu iğne, çivi, ataş, anahtar gibi cisimler mıknatıs tarafından çekilir. Kurşun, alüminyum tel, lastik, cam gibi maddeler ise mıknatıs tarafından çekilmez.

Doğal mıknatıs taşının çektiği demir, nikel ve kobalt gibi maddelere manyetik maddeler denir. Bu maddeler doğal mıknatısa sürtüldüğünde ya da yakınına konulduğunda mıknatıs özelliği kazanır. Bir süre bu özelliği korurlar. Bu çeşit maddelere yapay mıknatıs adı verilir.

Demir, kobalt ve nikel gibi birtakım metalleri dışarıdan hiçbir etki olmaksızın kendine çeken cicimlere mıknatıs denir. Elektrik zilleri, telefon, radyo, elektirk motoru,buzdolabı kapakları, pusula da kullanılır. Hızlı trenler mınatısın gücüyle rayların 15 cm üzerinde hareket eder. Japonya’ da Japonya’da, süperiletken maglev trenleri, yol üzerinde, aracın her iki ucunda bulunan süper soğutmalı, süperiletken mıknatıslar vasıtası ile yükseltiliyorlar. Tren hareket ettiğinde, yol üzerinde bulununan iletkenlere verilen elektrik akımı, bir itme gücü oluşturuyor. Tren 100 km/saat hızı aştığı anda, tekerlekleri içe katlanıyor ve hat üzerinde havalanmaya başlıyor. Yani tren sürtünmesiz bir ortamda hattın üzerinde uçmaya başlıyor. Enerji tasarrufu için de mıkantıslar bir soğutma sistemi ile soğutuluyorlar. Maglev trenini durdurmak için ise akım yönü terse çevriliyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ