Eğitim

İpek Yolu Nedir Nerededir ?

İpek yolu ; Çin de başlayıp, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile Avrupa’ya kadar giden dünyaca ünlü ticaret yoluna ipek yolu adı verilmektedir.

Avrupa, Doğudaki kaliteli ipekler ve baharatlar ile tanışınca bu ürünlere Avrupadan büyük bir talep gelmiştir. Bu nedenle Tarihi ipek yolu yapılmıştır. İpek yolu tarihi bir ticaret yoludur.
İpek yolu çinin en uç bölümünden başlayıp Anadolunun değişik yerlerinden geçerek İstanbulda birleşir. Buradanda Avrupa’nın içlerine doğru gider. Bu yükleri taşıyan kervanlar sadece ticaretin gelişmesine katkıda bulunmamışlardır. Ticaretin yanı sıra, Asya ve Avrupada arasında bulunanan günümüzde izleri görülebilen kültür alışverişinede büyük katkıda bulunmuşlardır.

Ortaçağda bu büyük ticaret yolu, Antakyada başlayıp, Gaziantep ilinden geçerek İran ve Afganistan gibi ülkelerin kuzeyinde Pamir ovasına kadar uzanmaktadır. Ayrıca, Anadoluda Güneydoğu Anadoluda bulunan Gaziantep ve Malatyayı geçip, Trakya üstünden ve Ege denizi kıyılarından İzmir, Karadenizde ise Trabzon ve Sinop, Akdenizde Alanya ve Antalya gibi mühim limanlar üstünde Avrupaya ulaşmaktaydı. Osmanlı İmparatorluğunun İstanbulu aldıktan sonra İpek Yolu osmanlı denetimine giren bir yol olmuştur. Bu nedenle avrupada yeni ticaret yolları aranmasına katkıda bulunmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı