Eğitim

15 Tatile Kaç Gün Kaldı? (2019)

Öğrencilerin heyecanla bekledikleri şeylerden birisi tatildir. Hafta sonu tatillerine ek olarak yıl içinde okullarda milli ve dini bayramlar ile resmi tatil ilan edilen günlerde tatil yapılmaktadır. Bu tatillere ek olarak soğuk kış aylarında okula giden öğrencilerin bir nebze de olsa dinlenmesi ve kışın en soğuk olan kısmını evlerinde geçirebilmesi için 15 tatil de denilen sömestr tatili yapılır. Bu tatil boyunca dinlenme fırsatı bulan öğrenciler hem eğlencelerine hem de ailelerine bol bol zaman ayırabilir. Her sene okulun açıldığı günden beri heyecanla beklenen 15 tatil bu sene de öğrenciler tarafından dört gözle gün sayılarak beklenmektedir. Genelde ocak ayının 2. Ya da 3. Haftasında başlayan ve 2 hafta süren bu tatil her sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başka bir tarihte belirlenir ve yıllık eğitim planı ile beraber hem öğrencilere hem velilere hem de öğretmenlere ilan edilir. Peki, bu sene sömestr tatili ne zaman yapılacak? Bu sorunun cevabı için yazının devamını okuyabilirsiniz.

2018-2019 15 Tatile Kaç Gün Kaldı?

[wpdevart_countdown text_for_day=”Gün” text_for_hour=”Saat” text_for_minut=”Dakika” text_for_second=”Saniye” countdown_end_type=”date” end_date=”18-01-2019 23:59″ start_time=”1539422592″ end_time=”0,1,1″ action_end_time=”show_text” content_position=”center” top_ditance=”10″ bottom_distance=”10″ ]Bugün Tatil Başladı[/wpdevart_countdown]

15 Tatil Ne Zaman Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2018-1029 Eğitim ve Öğretim yılı planına göre bu seneki 15 tatil (sömestr) 21 Ocak 2018 tarihinde başlayacak. Okullar normalde tatile Cuma günü girdiğinden ve cumartesi Pazar günleri okullar için olağan tatil günü olduğundan 15 tatil başlangıcı 21 Ocak 2018 olarak belirlenmiştir. Tatil başlangıcından itibaren tüm ilk öğretim ve orta öğretim kurumları 2 hafta tatil yapacaktır. Aynı zamanda Milli Eğitim bakanlığına bağlı olan tüm kamu kurumları ve özel eğitim kurumları da bu tatil sürecinde eğitime ara vermek zorundadır. 15 tatilin ne zaman yapılacağı zaman zaman bakanlık tarafından değiştirilebilse de bu sene için kesin olduğu düşünülen sömestr tatil tarihi 21 Ocak 2018 tarihidir. 1 Şubat tarihinde sona erecek 15 tatil, cumartesi ve Pazar gününün de tatile eklenmesi ile 4 Şubat’ta okula dönüş ile tamamen bitecektir. Bu süreç içinde yalnızca öğrenciler değil öğretmenler de tatil imkanından faydalanabilmektedir. Yıl boyu öğrencilere faydalı olabilmek ve onları zor sınavlara en iyi şekilde hazırlanabilmek için çalışan öğretmenler 15 tatil süresince öğrenciler ile birlikte tatil yaparlar.

15 Tatile Kaç Gün Kaldı?

15 Tatil İçin Gün Sayanlar

Yoğun okul ve ders temposundan yorgun düşen öğrenciler sınavlara olduğu gibi tatillere de gün saymaktadır. Özellikle orta öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler sınav stres ile başa çıkabilmek için tatili bir motivasyon kaynağı olarak görmekte ve 21 Ocak 2018 tarihinde başlayacak olan 15 tatili heyecanla beklemektedir. Tatilden dönen öğrenciler ilk dönemi ve derslerini geride bırakarak yeni şeyler öğrenecekleri 2. Döneme başlamaktadır. Resmi tatiller ve kar tatili gibi beklenmeyen tatiller dışında toplu olarak yapılan tek tatil olan 15 tatil çoğu öğrenci için dinlenme ve eğlenme fırsatı iken derslerinde eksiği olan öğrenciler için de ders çalışma ve eksiklerini kapatma fırsatı olarak görülebilir. Sömestr tatili sonrası öğrenciler okul tempolarına ağırlık vermekte önündeki sınav dönemine hazırlamaya başlayacaklardır. Öğrencilerin motivasyonu ve dinlenebilmesi için onlara tanınan bu 15 günlük tatil süresi iyi şekilde değerlendirilmeli ve tatil dönüşü depolanan enerji iyi şekilde kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı