Valinin Görevleri Nelerdir Kısaca?

16 yorum
227.389 views

Valinin Görevleri Nelerdir Kısaca?

Valinin görevleri nelerdir kısaca denince akla birçok görevi gelmektedir. Fakat bunları kısaca açıklayalım. Valinin birçok görevi vardır. Valinin bir çok görevi olmak ile beraber, şehrin önemli organlarının yönetimi de Valinin elinde bulunmaktadır. Ülkenin nasıl bir Cumhurbaşkanı var ve ülkeyi idare eder ise, Vali de şehrin en büyüğüdür. Vali şehri yönetmekle birlikte bir den fazla görevi de vardır. Valinin görevleri kısaca saymak gerekirse bunları maddeler halinde sadece 8 adet görev ile sıralayabiliriz. Bu nedenle görevleri aşağıda ki gibi sıralayarak valinin görevleri kısaca belirtmiş olduk.

Valinin Görevleri Kısaca

  1. Vali görevde, görevde bulunduğu şehir de Cumhuriyet bayramında yapılacak olan törenlere başkanlık yapar ve tebrikleri kabul eder.
  2. Vali, kanun, tüzük, yönetmelik ve hükumet kararlarının ilan edilmesini ve uygulanmasını sağlar. Bakanlıklardan gelen talimatları ve emirleri uygular. Bu işlerin gerçekleşebilmesi için gerekecek bütün tedbirleri alabilir.
  3. Kanun, tüzük, yönetmelik ve Hükumet kararlarının verdiği yetki kullanmak ve bu görevleri yerine getirebilmek için genel emir çıkartabilirler.
  4. Bulunduğu ilin her açıdan genel idaresini ve gidişini düzenleme ve denetleme ile görevlidir.
  5. Vali, ilde teşkilatı veya görevli memuru bulunmayan işlerin yürütülmesini, bu işlerin görülmesiyle yakın ilgisi bulunan her hangi bir idare şube veya daire başkanından isteyebilir. Bu suretle verilen işlerin yapılması mecburidir.
  6. Vali bulunduğu ilde olan askeri gücün komutanıdır, amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzenini korumak için tedbirler alabilir.
  7. İlde bulunan devlet memurlarını direk atayabilir, bazılarında görüş bildirebilir ve bir kısım memurlarında görev yerlerinin belirleyip değiştirebilir.
  8. İlde bulunan yönetim kuruluşları üzerinde vesayet yetkisini kullanabilir.

Muhtarın görevlerini öğrenmek için TIKLAYIN

Doktorun görevlerini öğrenmek için TIKLAYIN

Valiyi Kim Atar ?

Vali bulunduğu şehrin en yüksek makamında ki kişidir ve atanması ise İç İşleri Bakanlığının önerisi ile, bakanlar kurulu bir karar alır ve daha sonra Cumhurbaşkanına sunar, Cumhurbaşkanın onayından sonra Vali atanmış olur.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2009

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Valinin Görevleri Nelerdir Kısaca? (16 Yorum)

  1. valinin görevleri bu kadar çok olduğunu bilmiyordum, teşekkür ederim.