Genel Kültür

Hacca Ne Zaman Gidilir?

Hac, Müslüman dünyasının en önemli ibadetleri arasındadır. Bu sebeple hacca ne zaman gidilir veya hac ne zaman yapılır sorusu oldukça önemlidir. Dünyanın her yerinden milyonlarca Müslüman, yaşamlarının en büyük ve önemli ibadetlerinden birisini yapmak için Mekke’de yer alan Kabe’yi ziyarete gider ve burada meydana getirilen farklı ritüeller ile hac gezisini yaşar ve hacı olurlar.

Hac ibadeti, tavaf olarak bilinmekte olan kabe ziyareti ile bitmez. Tavafı da içerisine alan bir takım ibadetlerden oluşur. Bu nedenle hacı adayları hac ayları olarak bilinmekte olan zaman içerisinde Mekke’ye gider. Günümüzde genelde Zilhicce ayının ilk 10 günü içerisinde hac ibadeti yerine getirilir.

Reklam Alanı

mekkeHacca ne zaman gidilir ve Hac ibadetini yapmak için yapılması gerekenler ise;

1-     İslam dünyasının hac günü kurban bayramına denk gelen 10 Zilhicce’dir. Hacı olmayı arzu edenler kurban bayramından 3 gün önce Mekke’ye gider. Kurban bayramının öncesinde arife gününden bir gün önce Arafat’a gidilir ve orada kalınır.

2-     Arife günü gün battığı zaman Müzdelife’ye gidilir ve bu bölümde şeytan taşlayabilmek için gerekmekte olan taşlar toplanır. Güneşin doğumunun öncesinde Mina’ya gidilir.

Reklam Alanı

3-     Bayram sabahı da akabe cemresine 7 tane taş atılır. Temettü ve kıran hacıları kurbanlarını keser. Saçlar kısaltılır ve ihramdan çıkılır. Ziyaret tavafı gerçekleştirilir. Mina’da en az 2 gün kalmak gerekir. Bayramın 2,3 ve 4. gününde her 3 şeytana yedişer tane taş atılır.

4-     Mina’dan Mekke’ye dönmenin ardından ziyaret tavafı da yapıldı ise veda tavafı hariç bütün görevler bitmiş olur. Veda tavafı, Mekke’den gitmeden veda ya niyet edilmemiş olsa bile en son tavaftır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. bu yıl hac görevini yapmayı çok istiyorum Allah bu görevi bana nasip eder inşallah

  2. hac mevsimi yaklaşıyor, geçen yıl çıkmadı inşallah bu yıl çıkar bize de 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı