Genel Kültür

Hacca Ne Zaman Gidilir?

Hac, Müslüman dünyasının en önemli ibadetleri arasındadır. Dünyanın her yerinden milyonlarca Müslüman, yaşamlarının en büyük ve önemli ibadetlerinden birisini yapmak için Mekke’de yer alan Kabe’yi ziyarete gider ve burada meydana getirilen farklı ritüeller ile hac gezisini yaşar ve hacı olurlar.

Hac ibadeti, tavaf olarak bilinmekte olan kabe ziyareti ile bitmez. Tavafı da içerisine alan bir takım ibadetlerden oluşur. Bu nedenle hacı adayları hac ayları olarak bilinmekte olan zaman içerisinde Mekke’ye gider. Günümüzde genelde Zilhicce ayının ilk 10 günü içerisinde hac ibadeti yerine getirilir.

Hacca ne zaman gidilir?

İslam dünyasının hac günü kurban bayramına denk gelen 10 Zilhicce’dir. Hacı olmayı arzu edenler kurban bayramından 3 gün önce Mekke’ye gider. Kurban bayramının öncesinde arife gününden bir gün önce Arafat’a gidilir ve orada kalınır.

Hac ibadetini yapmak için yapılması gerekenler;

 1. Arife günü gün battığı zaman Müzdelife’ye gidilir ve bu bölümde şeytan taşlayabilmek için gerekmekte olan taşlar toplanır. Güneşin doğumunun öncesinde Mina’ya gidilir.
 2. Bayram sabahı da akabe cemresine 7 tane taş atılır. Temettü ve kıran hacıları kurbanlarını keser. Saçlar kısaltılır ve ihramdan çıkılır. Ziyaret tavafı gerçekleştirilir. Mina’da en az 2 gün kalmak gerekir. Bayramın 2,3 ve 4. gününde her 3 şeytana yedişer tane taş atılır.
 3. Mina’dan Mekke’ye dönmenin ardından ziyaret tavafı da yapıldı ise veda tavafı hariç bütün görevler bitmiş olur. Veda tavafı, Mekke’den gitmeden veda ya niyet edilmemiş olsa bile en son tavaftır.

Hac Kimler İçin Farz Kılınmıştır?

Kur’an da hac için ‘Yolculuğuna günü yetenlerin’ yapması gerektiği konusu ilmihallerde geçmektedir. Fakat İslam bilginleri bu konuya açıklık getirerek hacca gitme konusunda gerekli şartlar olduğunu öne sürmüştür. Bunlar;

 • Müslüman olmak,
 • Ergenlik çağına ulaşmış olmak,
 • Akıllı olmak,
 • Hür olmak,
 • Borç sahibi olmamak,
 • Asli ihtiyaçlarını karşılayacak evine gönene dek ev ihtiyaçlarını karşılayacak ve dönüş için tüm masrafları karşılayacak kadar maddi güce sahip olmak diye ifade edilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. bu yıl hac görevini yapmayı çok istiyorum Allah bu görevi bana nasip eder inşallah

 2. hac mevsimi yaklaşıyor, geçen yıl çıkmadı inşallah bu yıl çıkar bize de 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı